Ewangelia na dziś

Ewangelia na dziś to:

 Roberto Busa SJ

W wieku 97 lat zmarł 9 sierpnia włoski jezuita o. Roberto Busa. Już na początku lat pięćdziesiątych zaczął wykorzystywać wielkie wówczas elektroniczne maszyny liczące ("mózgi elektronowe") do sporządzenia pełnego zestawu wszystkich dzieł św. Tomasza z Akwinu oraz zawartych w nich wyrazów i terminów.

"Jeśli istnieje świętość technologiczna, sądzę, że miałem przywilej spotkania jej: miała ona oblicze ojca Busy" - napisał we wspomnieniu o zmarłym w watykańskim dzienniku "L'Osservatore Romano" Stefano Lorenzetto. Przypomniał, że włoski jezuita był wybitnym językoznawcą, filozofem i informatykiem. To jemu użytkownicy internetu zawdzięczają możliwość korzystania z tzw. hiperłącza czyli popularnie linku. Termin "hiperłącze" został zastosowany przez Teda Nelsona w 1965, ale jego prekursorem był o. Busa, który wymyśli go 15 lat wcześniej.

Włoski jezuita był przekonany, że język informatyczny bierze swój początek w inteligencji ludzkiej i jest odzwierciedleniem stwórczej mocy Boga, będącego "autorem i twórcą wszechświata", o którym "Ewangelie zapewniają nas, że dwa tysiące lat temu zstąpił z nieba".

--

Info za: Deon.pl, photo used under Creative Commons from Wikipedia

 

Czytania na dziś

Cytat

Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

To jeden z moich ulubionych cytatów :-)

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 287 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem