Ewangelia na dziś

Ewangelia na dziś to:

droga

Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie dawajcie psom tego, co święte, i nie rzucajcie swych pereł przed świnie, by ich nie podeptały nogami, i obróciwszy się, was nie poszarpały. Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili, i wy im czyńcie! Albowiem na tym polega Prawo i Prorocy. Wchodźcie przez ciasną bramę. Bo szeroka jest brama i przestronna ta droga, która prowadzi do zguby, a wielu jest takich, którzy przez nią wchodzą. Jakże ciasna jest brama i wąska droga, która prowadzi do życia, a mało jest takich, którzy ją znajdują (Mt 7,6.12-14).

* * *

Jezus przywołuje dziś zasadę sprawiedliwości: "Nie czyń drugiemu, co Tobie nie miłe. Czyń drugiemu to, co sam chciałbyś od niego otrzymać". Możemy ją wyrazić jeszcze innymi słowami: Traktuj bliźniego tak, jak Bóg potraktował Ciebie nawet jeśli bliźni traktuje Ciebie źle.

Nie chodzi w tej zasadzie o bycie naiwnym. Jeśli ktoś Cię prześladuje, stosuje przemoc psychiczną, fizyczną lub duchową musisz postawić mu granice. Nie wolno zgadzać Ci się na jego postępowanie. I może to właśnie jest ciasną bramą: umieć stanąć w obronie samego, samej siebie. W ten sposób okazać sobie miłość. Tę samą miłość, którą Jezus okazał Tobie stając w Twojej obronie, oddając swoje życie za Ciebie.

Czytania na dziś

Cytat

Asceza nie prowadzi do świętości. Raczej jest wynikiem świętości. Co najwyżej może prowadzić do nerwicy.

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem