Ewangelia na dziś

Ewangelia na dziś to:

faryzeusz-celnik2

Jezus powiedział do niektórych, co ufali sobie, że są sprawiedliwi, a innymi gardzili, tę przypowieść: Dwóch ludzi przyszło do świątyni, żeby się modlić, jeden faryzeusz a drugi celnik. Faryzeusz stanął i tak w duszy się modlił: Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy, albo jak i ten celnik. Zachowuję post dwa razy w tygodniu, daję dziesięcinę ze wszystkiego, co nabywam. Natomiast celnik stał z daleka i nie śmiał nawet oczu wznieść ku niebu, lecz bił się w piersi i mówił: Boże, miej litość dla mnie, grzesznika. Powiadam wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Każdy bowiem, kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się uniża, będzie wywyższony (Łk 18,9-14).

* * *

Jest zasadnicza różnica między „sprawiedliwym” faryzeuszem, a „niesprawiedliwym” celnikiem. Po pierwsze faryzeusz porównuje się z innymi. Św. Teresa z Avila mawiała, że porównywanie się z innymi prowadzi do śmierci duchowej. Aby się modlić nie muszę porównywać się z innymi. Celnik zostawia innych. Z nikim się nie porównuje.

Po drugie faryzeusz modli się skupiając się na innych. Ale w niewłaściwy sposób. Próbuje ukryć prawdę o sobie chowając się za innymi: „ Boże, dziękuję Ci, że nie jestem jak inni ludzie, zdziercy, oszuści, cudzołożnicy...”. Celnik przeciwnie mówi o sobie i od siebie nazywając swoją sytuację po imieniu: „Boże, miej litość dla mnie, grzesznika”.

Jak się modlisz? Do kogo Ci bliżej? Czy nie ukrywasz przed sobą prawdy o swej grzeszności? Prawdy, która nie zabija, ale prowadzi do pełni życia.

Czytania na dziś

Cytat

Czy Twoja obecność na ziemi przyczynia się do tego, że ludzkość dokonuje postępu, czy może robi krok wstecz?

Michael A. Adamase, Psychiatra Boga

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 45 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem