Jezus powiedział swoim uczniom tę przypowieść: Podobne jest królestwo niebieskie do dziesięciu panien, które wzięły swoje lampy i wyszły na spotkanie pana młodego. Pięć z nich było nierozsądnych, a pięć roztropnych. Nierozsądne wzięły lampy, ale nie wzięły z sobą oliwy. Roztropne zaś razem z lampami zabrały również oliwę w naczyniach. Gdy się pan młody opóźniał, zmorzone snem wszystkie zasnęły. Lecz o północy rozległo się wołanie: Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie! Wtedy powstały wszystkie owe panny i opatrzyły swe lampy. A nierozsądne rzekły do roztropnych: Użyczcie nam swej oliwy, bo nasze lampy gasną. Odpowiedziały roztropne: Mogłoby i nam, i wam nie wystarczyć. Idźcie raczej do sprzedających i kupcie sobie! Gdy one szły kupić, nadszedł pan młody. Te, które były gotowe, weszły z nim na ucztę weselną, i drzwi zamknięto. W końcu nadchodzą i pozostałe panny, prosząc: Panie, panie, otwórz nam! Lecz on odpowiedział: Zaprawdę, powiadam wam, nie znam was. Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny (Mt 25,1-13).

* * *

Czytając dzisiejsze Słowo zastanawiałem się w jaki sposób pierwsze czytanie wzywające do tego, aby "powstrzymywać się od rozpusty, aby każdy umiał utrzymywać ciało własne w świętości i we czci, a nie w pożądliwej namiętności" może łączyć się z przypowieścią o pannach głupich i roztropnych. Wydaje się, że wspólną częścią jest wysiłek i trud, których charakteryzuje prawdziwą miłość. Coraz bardziej jesteśmy świadkami zderzenia dwóch cywilizacji: cywilizacji pogańskiej, w której wartością jest przyjemność, którą człowiek może sobie zaserwować, a którą nazywa egoistycznie miłością. Inaczej rzecz ma się w cywilizacji chrześcijańskiej, gdzie na pierwszym miejscu stoi osoba Boga i drugi człowiek. To pierwsze miejsce wymaga trudu i wysiłku, co w praktyce oznacza postawę służby i tracenia. Panny roztropne ukazują właśnie tę postawę: natrudziły się wcześniej by zadbać o oliwę. Nasz trud w miłości się liczy i jest ważny. Twój trud jest potrzebny Bogu i drugiemu człowiekowi.

Cytat

Wskazówką tego, że rzeczywiście się nawracasz jest codzienne podejmowanie współpracy z łaską Bożą, która uzdalnia Cię do kochania wszystkich ludzi bez wyjątku. Nienawrócony „kocha" tylko tych, którzy odwzajemniają jego uczucie lub przynajmniej są wobec niego życzliwi.

DM

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 157 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem