Jezus powiedział do tłumów: Z kim mam porównać to pokolenie? Podobne jest do przebywających na rynku dzieci, które przymawiają swym rówieśnikom: Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wyście nie zawodzili. Przyszedł bowiem Jan: nie jadł ani nie pił, a oni mówią: Zły duch go opętał. Przyszedł Syn Człowieczy: je i pije. a oni mówią: Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników. A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny (Mt 11,16-19).

 

* * *

Współcześni Janowi Chrzcicielowi i Jezusowi byli tak bardzo przywiązani do wizji Eliasza, który miał zapowiadać obiecanego Mesjasza, jak również do własnej wizji samego Mesjasza, że odrzucili obu.

Dobrze znana strategia: ustalamy reguły w czasie samej gry. Po co Jan tyle pości? To nie w porządku! Na pewno opętał go zły duch! Jezus? Owszem, nie pości. No tak, ale zadaje się z niewłaściwymi ludźmi! - Mamy go!

Są ludzie, którym nie dogodzimy. Jeśli odrzucono Jezusa i my będziemy odrzuceni. Czy mamy rezygnować z życia? Żadną miarą. Jezus nie zrezygnował ze swojej misji!

Ta postawa niezadowolenia jest również często naszą postawą i trzeba nam się do tego umieć przyznać.

Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu. Mądrość jest usprawiedliwiona przez swoje czyny: może nie taka mądrość jakiej się spodziewamy. Mądrość nie ludzka, a Boża. Taka, która po ludzku jest słaba, ma postać małego dziecka w ubogiej grocie, zwykłego, nieznanego światu młodzieńca, a w końcu Jezusa, który bezsensownie umiera na krzyżu.

Wiemy, że pójście za Jezusem to droga krzyża. Więc czasem z lęku przed cierpieniem możemy naszymi żalami i wymówkami czynionymi Bogu lub Jego prorokom oddalić decyzję o wzięciu własnego krzyża. Prośmy o odwagę szukania sposobu, by pójść za Jezusem i rezygnowaniu z różnych powodów, by tego nie uczynić.

Cytat

Przemoc to siła, na którą nie ma zgody, zaś naprawdę silnym mężczyzną jest ten, który nie odwołuje się do przemocy.

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem