boze wychowanie

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Nie sądźcie, że przyszedłem znieść Prawo albo Proroków. Nie przyszedłem znieść, ale wypełnić. Zaprawdę bowiem, powiadam wam: Dopóki niebo i ziemia nie przeminą, ani jedna jota, ani jedna kreska nie zmieni się w Prawie, aż się wszystko spełni. Ktokolwiek więc zniósłby jedno z tych przykazań, choćby najmniejszych, i uczyłby tak ludzi, ten będzie najmniejszy w królestwie niebieskim. A kto je wypełnia i uczy wypełniać, ten będzie wielki w królestwie niebieskim" (Mt 5, 17-19).

* * *

Droga do Królestwa Niebieskiego wiedzie przez dwie postawy. Pierwszą z nich jest poznawanie Prawa Bożego. Uczymy się go od naszych rodziców, wychowawców - naszych pierwszych kierowników duchowych, a potem dalej na katechezie, we wspólnotach wiary, przez lekturę duchową, rekolekcje itd. Ale sama wiedza nie wystarcza. Potrzebna jest i druga postawa: to ugruntowywanie tej wiedzy i przekładanie jej na konkretne postawy życiowe. A także uczenie się ponoszenia ofiar z powodu zachowywania tychże zasad. Bo dobro kosztuje. Ta druga postawa to mądrość pochodząca już nie tyle z samej głowy, co przede wszystkim z serca. Jest mądrość wynikająca z wiedzy i jest mądrość wynikająca z praktyki czyli z tego, że coś  przestaje być dla nas tylko zewnętrznym przepisem, a staje się czymś moim, własnym.

Nawet jeśli dziś widzę, że nie mogę się zgodzić ze wszystkim, w co teoretycznie wierzę, to może warto dać szansę sobie i Duchowi Świętemu, że kiedyś stanie się to moje. Że pewnego dnia odkryję wartość i moc wierności dobru w poszczególnych obszarach mego życia, choć dziś tego nie czuję, nie rozumiem. Bóg jest miłośnikiem procesu. Pozwala nam błądzić, jest przy tym z nami. Towarzyszy nam, nie odrzuca nas nawet wtedy, gdy jesteśmy pogubieni, choć my sami być może tego jeszcze nie zauważamy.

Bardzo wiele z Prawa Bożego możemy uczynić swoim, zinternalizować wtedy, gdy... uczymy innych. Wtedy uczymy się najwięcej! Nie mówmy więc do Boga czy drugiego człowieka: jeszcze nie umiem wszystkiego, żeby móc się zaangażować w to, czy tamto. Miejmy zaufanie do Boga, że w drodze nauczymy się najwięcej. Że On zatroszczy się o nasze zrozumienie i nasze dorastanie. Dajmy Mu tylko szansę podejmując to, do czego nas dziś zaprasza.

Cytat

Przemoc to siła, na którą nie ma zgody, zaś naprawdę silnym mężczyzną jest ten, który nie odwołuje się do przemocy.

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 175 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem