dla wszystkich

Kiedy Szaweł przybył do Jeruzalem, próbował przyłączyć się do uczniów, lecz wszyscy bali się go, nie wierząc, że jest uczniem. Dopiero Barnaba przygarnął go i zaprowadził do apostołów, i opowiedział im, jak w drodze Szaweł ujrzał Pana, który przemówił do niego, i z jaką siłą przekonania występował w Damaszku w imię Jezusa. Dzięki temu przebywał z nimi w Jerozolimie, z siłą przekonania przemawiając w imię Pana. Przemawiał też i rozprawiał z hellenistami, którzy usiłowali go zgładzić. Bracia jednak, dowiedziawszy się o tym, odprowadzili go do Cezarei i wysłali do Tarsu. A Kościół cieszył się pokojem w całej Judei, Galilei i Samarii. Rozwijał się i żył bogobojnie, i obfitował w pociechę Ducha Świętego (Dz 9, 26-31).

* * *

Słyszałem kiedyś historię o kapłanie, który odszedł z kobietą. Okazało się, że po roku… zgłosił się ponownie do biskupa prosząc o możliwość powrotu na drogę posługi kapłańskiej w kontekście jego głębokiego nawrócenia i skruchy. Okazało się także, że wielu jego kolegów nie wiedziało jak się w tej sytuacji zachować. Bynajmniej wcale nie byli skorzy, by przyjąć go ponownie w swoje szeregi, by okazać mu miłosierdzie.

Ta historia przypomniała mi się w kontekście dzisiejszego pierwszego czytania, gdzie widzimy nawróconego Szawła. On także chce dołączyć do wspólnoty wierzących w Chrystusa. Czasem próbuję sobie wyobrazić Szawła – św. Pawła, który przybywa by głosić Chrystusa Zmartwychwstałego, a wśród słuchaczy być może jest ktoś komu Szaweł zamordował kogoś z bliskich.

Kościół nie jest ludzkim wymysłem. Na szczęście, albo lepiej: Dzięki Bogu! Kościół jest wspólnotą grzeszników, którzy się nawracają. Każdy z nas ma coś za uszami. Próbujemy często to ukryć, wyglądać lepiej niż jest, na bardziej świętych. W taki sposób podtrzymujemy jednak przeświadczenie, że Kościół jest tylko dla czystych, porządnych, dobrze wychowanych, którym tylko od czasu do czasu… przydarza się zgrzeszyć (jak często w konfesjonale słyszę to sformułowanie: przydarzyło mi się… zamiast: zrobiłem, zgrzeszyłem itd.).

Słuchając ostatnio konferencji o 12 krokach dla chrześcijan zwróciłem uwagę na to, że prowadzący rozmowy postawił warunki: ten program nie jest dla mięczaków, nie jest dla twardzieli. Osoba, która dzieliła się swoim doświadczeniem nawrócenia na drodze 12 kroków odpowiedziała: ten program jest dla każdego – i dla mięczaków, i dla twardzieli.

Ucieszmy się dziś darem Kościoła – miejsca, gdzie możemy doświadczać łaski Bożej i gdzie dla każdego z nas, niezależnie od naszej historii życia jest miejsce, jeśli tylko chcemy uwierzyć Jezusowi i za Nim iść nieustannie się nawracając.

Cytat

Wskazówką tego, że rzeczywiście się nawracasz jest codzienne podejmowanie współpracy z łaską Bożą, która uzdalnia Cię do kochania wszystkich ludzi bez wyjątku. Nienawrócony „kocha" tylko tych, którzy odwzajemniają jego uczucie lub przynajmniej są wobec niego życzliwi.

DM

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 149 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem