covey

16 lipca 2012 r., w Idaho Falls zmarł Stephen R. Covey, myśliciel, pisarz i przywódca. Jego książki ukazały się w 38 językach w łącznym nakładzie ponad 20 milionów egzemplarzy. Dwa razy gościł w Polsce.

Stephen był wyjątkowym człowiekiem. Jego celem był całościowo rozumiany rozwój człowieka, rodziny i różnych organizacji oraz wspólnot działających nie tylko w wymiarze biznesowym ale także na rzecz dobra wspólnego. Był zawsze orędownikiem współpracy i skuteczności.

Covey jest znany jako autor bestselleru „7 Nawyków skutecznego działania".Pierwsze wydania nosiły podtytuł „Etyka charakteru odkrywana na nowo". Podreślał, że każdy sukces: w biznesie, rodzinie wymaga najpierw odniesienia osobistego sukcesu w zarządzaniu własną osobą. Był jednym z nielicznych autorów, który mówiąc o zarządzaniu i sukcesie odwoływał się do duchowości. W swojej książce „8 Nawyk" napisał: „Gdy ludzie starają się żyć w zgodzie ze swoim sumieniem, efektem jest prawość i spokój duszy".

Jednym z popularnych porównań Coveya było mówienie o życiu jako o wspinaczce po drabinie, która ma stać na zdrowej podstawie i być oparta o właściwą ścianę. Bowiem „jeśli nie oparłeś drabiny o właściwą ścianę, to pokonywanie szczebli szybko przybliża cię do miejsca, które jest pomyłką".

Covey był zaangażowany w rozwiązywanie problemów współczesnego świata. W książce „The 3rd Alternative", napisanej kilka miesięcy przed śmiercią (polska premiera planowana na sierpień 2012), Covey skupił się na apelowaniu o przekuwanie wyniszczających różnic między grupami interesu w owocną synergię, której pożywką ma być docenienie odmienności oponenta i wspólne poszukiwanie rozwiązań dających nadzieję na lepszą przyszłość świata.

Covey przywiązywał dużo wagi do harmonii między pracą, a życiem rodzinnym – napisał książkę pt. „7 Nawyków szczęśliwej rodziny". Był ojcem dziewięciorga dzieci oraz dziadkiem pięćdziesięciu jeden wnucząt! W swym aktywnym trybie życia Covey znajdował czas na sport. Tak też było w kwietniu bieżącego roku, gdy wybrał się na wycieczkę rowerową. Uległ wtedy wypadkowi. Komplikacje po urazie stały się przyczyną śmierci. Zmarł otoczony najbliższymi.

Publicznie Covey występował też jako członek Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (mormonów).

Wielokrotnie czerpałem z inspiracji zawartych w książkach Covey'a, które w moim odczuciu mają bardzo wiele wspólnego z nauczaniem Jezusa i św. Ignacego Loyoli. o. Herbert Schneider SJ z Loyola School of Theology stworzył kurs, który łączy w sobie duchowość św. Ignacego i wskazówki Coveya. Kurs nosi tytuł: "Skuteczne przywództwo i zarządzanie". W naszym domu rekolekcyjnym w Gdyni przeprowadziliśmy ostatnio szkolenie dla liderów pt. „Służebne przywództwo", które w dużej mierze opierało się na wielu myślach Covey'a. Był i pozostanie dla mnie człowiekiem sumienia.

Cytat

Aby posuwać się do przodu
nawet w najtrudniejszych chwilach,
musisz kierować się nie tym, co widzisz,
lecz tym, co potrafisz sobie wyobrazić.
To właśnie nazywam wiarą!

Nick Vujicic

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 43 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem