Rok Ignacjanski Mateusz Orlowski SJ

Witajcie,

Chciałem podzielić się z Wami cytatem z o. Franza Jalicsa SJ, który trafnie opisuje dynamikę tego, co stało się ze św. Ignacym na drodze nawrócenia:

Spotkanie z Bogiem polega zawsze na spotkaniu Boga i doświadczeniu siebie. Poznać Boga w sobie i poznać siebie w Bogu to dwie strony jednej monety. Nie można ich oddzielić. Nie ma spotkania z Bogiem, które nie byłoby jednocześnie spotkaniem z samym sobą. Nie może także być doświadczenia siebie, które jednocześnie nie dawałoby rosnącego poznania Boga.

Rozpoczynamy dziś obchody Roku Ignacjańskiego. W jego centrum jest nawrócenie św. Ignacego Loyoli, które rozpoczęło się od... ludzkiej porażki. 20 maja 1521 roku Ignacy zostaje raniony w czasie bitwy o Pampelunę. Bóg ma plan by dać się poznać Ignacemu. Czyni to wkraczając odważnie w jego życie. A Ignacy stopniowo rozpoznaje przychodzącego Boga:

Tymczasem Pan nasz spieszył mu z pomocą i sprawiał, że po tych myślach następowały inne, zrodzone z tego, co przeczytał. W rzeczy samej podczas czytania Żywotu Pana naszego i Żywotów świętych myślał nad nimi i tak rozważał sam w sobie: “Co by to było, gdybym zrobił to, co św. Franciszek, albo co zrobił św. Dominik?” (Autobiografia 7).

Może warto rozpocząć Rok Ignacjański znakiem, który wyrazi pragnienie nawrócenia: sakramentem pokuty i pojednania, aktem osobistego ofiarowania się Bogu... Jeśli nic nie czujesz to przecież w swej wolności możesz błagać Boga o pragnienie pragnienia: Abym uwierzył, abym się nawrócił!

To wystarczy.

Życzę Wam i sobie owocnego czasu nawrócenia zarówno w wymiarze osobistym jak i wspólnotowym.

Z modlitwą,

o. Dariusz Michalski SJ

P.S. Serdecznie zapraszamy na Mszę św., którą rozpoczniemy dziś w czwartek o godz. 18.00 obchody Roku Ignacjańskiego. Istnieje możliwość włączenia się we wspólną modlitwę także za pomocą transmisji: www.poznan-jezuici.pl/transmisja

Autorem grafiki jest o. Mateusz Orłowski SJ.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem