rekolekcje ignacjanskie dla niepelnosprawnych

Rekolekcje ignacjańskie dla osób niepełnosprawnych są to rekolekcje zamknięte trwające sześć dni. Są one oparte na metodzie proponowanej przez św. Ignacego i jego Ćwiczeniach Duchowych.

Główny nacisk położony jest na indywidualne spotkanie z Bogiem poprzez modlitwę i medytację. Pomaga temu atmosfera ciszy i milczenia, codzienne wprowadzenia do medytacji oraz rozmowy indywidualne z osobą prowadzącą rekolekcje.

Stałymi punktami dnia są dwie medytacje, konferencja, Msza św., wieczorna adoracja Najświętszego Sakramentu. Jest także możliwość spowiedzi.

Osoby niepełnosprawne mają zapewnioną opiekę wolontariuszy, którzy również odprawiają swoje rekolekcje.

Uczestników obowiązuje milczenie (nawet komórki są wyłączone!).

W ostatnich latach zaproszenie na rekolekcje skierowane jest nie tylko do osób chorych na stwardnienie rozsiane, ale również do osób o niepełnosprawności wynikającej z innych chorób. Ponieważ co roku przyjeżdżają nowe osoby nie ma tu kontynuacji kolejnych tygodni, jak w domach rekolekcyjnych, zasadniczo jest to poszerzony Fundament. Istnieje możliwość indywidualnego prowadzenia.

Do przeprowadzenia rekolekcji potrzebna jest pomoc wolontariuszy. Potrzebna jest pomoc w czynnościach życiowych – myciu, ubieraniu się, czasem karmieniu, pchanie wózka. Nie potrzeba specjalnego przeszkolenia ani doświadczenia, wystarczy dobra wola, chęć pomocy drugiemu człowiekowi i otwartość na tego człowieka. Uczestnicy rekolekcji to osoby sprawne umysłowo, więc same powiedzą co i jak trzeba zrobić. Każdy opiekun ma swojego podopiecznego przez cały czas rekolekcji. Opiekunowie też odprawiają swoje rekolekcje. Rekolekcje zachowują główne elementy ćwiczeń duchowych św. Ignacego – medytacje, adorację, rozmowy z kierownikiem duchowym. Jest też czas na odpoczynek.

Termin: 16-22 sierpnia 2019
Miejsce: Warszawa-Falenica
Szczegóły i zapisy na stronie: eccc.pl

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem