- Odsłony: 2899
I. NAWRÓCENIE (1521-1522)
II. RYCERZ BOŻY (1522)
III. MANRESA (marzec 1522 - luty 1523)
IV. PIELGRZYMKA DO ZIEMI ŚWIĘTEJ
V. DROGA POWROTNA DO EUROPY (23 września 1523 - około 15 stycznia 1524)
VI. POCZĄTKI STUDIÓW (1524 - 1527)
VII. WIĘZIENIE W SALAMANCE (lipiec - wrzesień 1527)
VIII. STUDIA W PARYŻU (luty 1528 - kwiecień 1535)
IX. OCZEKIWANIE W WENECJI (1536- 1537)
X. U CELU PIELGRZYMKI - RZYM (od grudnia 1537)
Wersja PDF: kliknij tutaj
* * *
Ignacy ranny w Pampelunie (20 maja 1521)
1. Aż do dwudziestego szóstego roku życia był człowiekiem oddanym marnościom tego świata. Szczególniejsze upodobanie znajdował w ćwiczeniach rycerskich, żywiąc wielkie i próżne pragnienia zdobycia sobie sławy. Tak więc znalazł się pewnego dnia w twierdzy Pampelunie oblężonej przez Francuzów. Kiedy wszyscy jego towarzysze widząc jasno, że nie potrafią się obronić, byli zdania, że trzeba się poddać, o ile tylko otrzymają obietnicę zachowania życia, on przytoczył tyle racji alkadowi, iż zdołał go przekonać i skłonić do obrony - wbrew opinii oficerów, których także do odwagi zachęcił swoim zapałem i energią. Gdy nadszedł dzień, w którym spodziewano się szturmu i kanonady, wyspowiadał się z grzechów przed jednym ze swych towarzyszy broni. Ostrzeliwanie twierdzy trwało już dobrą chwilę, gdy nagle kula z działa ugodziła go w nogę i zdruzgotała ją zupełnie. A ponieważ kula przeszła mu pomiędzy nogami, więc i druga noga była też ciężko zraniona.
Czytaj więcej: Autobiografia św. Ignacego Loyoli czyli Opowieść Pielgrzyma
- Odsłony: 8609
Ćwiczenia duchowe (po hiszpańsku Ejercicios Espirituales) – książka św. Ignacego Loyoli, która jest podręcznikiem dla osoby udzielającej ćwiczeń duchowych tzw. rekolekcji ignacjańskich. Treść została w głównej mierze spisana pod natchnieniem w czasie objawień otrzymanych w czasie pobytu św. Ignacego w grocie w Manresie. Dopracowywana w późniejszych latach i zatwierdzona oficjalnie w Kościele Katolickim przez Papieża Pawła III w 1548.
Zobacz, gdzie możesz nauczyć się metody Ćwiczeń duchowych i odprawić je pod okiem osoby towarzyszącej.
Czytaj więcej: Ignacy Loyola - Ćwiczenia duchowe (tekst książeczki)
Najczęściej czytane
Cytat
Masz prawo do wyrażania siebie, swoich opinii, potrzeb, uczuć - tak długo, dopóki nie ranisz innych. Masz prawo do wyrażania siebie - nawet jeśli to rani kogoś innego - dopóki twoje intencje nie są agresywne. Masz prawo do przedstawiania innym swoich próśb dopóki uznajesz, że oni mają prawo odmówić. Są sytuacje, w których kwestia praw poszczególnych osób nie jest jasna. Zawsze jednak masz prawo do przedyskutowania tej sytuacji z drugą osobą. Jeżeli masz wątpliwości, czy dane zachowanie jest asertywne, sprawdź, czy choćby odrobinę zwiększa ono Twój szacunek do samego siebie.
Herbert Fensterheim
Artykuł na email
Chcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!
Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj
Prenumerata RSS

Gościmy
Odwiedza nas 264 gości oraz 0 użytkowników.