patologia duchowosci

Według mnie lektura obowiązkowa przede wszystkim dla tych, którzy chcą w jakikolwiek sposób towarzyszyć duchowo innym. Ale także niezwykle przydatna pozycja dla wszystkich, którzy swoją drogę do Boga chcą poddać światłu rozeznania. Nie będę się rozpisywał. Może niech komentarzem do tej pozycji, która de facto jest zapisem wygłoszonej konferencji będzie zasłyszany niedawno cytat: "Istnieją dwa sposoby na ocalenie Polski. Normalny i cudowny. Cudowny, to jest taki, że ludzie w końcu zmądrzeją, wezmą się w garść, zabiorą się do pracy i robienia tego, słuszne. I normalny, czyli Matka Boska znów się nad nami zlituje i nas uratuje".

Patologia duchowości, ks. Krzysztof Grzywocz, Wydawnictwo WAM, 2020.

 

 

oddychajac pod woda rohr

Richard Rohr, amerykański franciszkanin przyjmuje założenie, że wszyscy jesteśmy uzależnieni. To może być uzależnienie od alkoholu, narkotyków, innych ludzi… Jednak najważniejszym, zdaniem Rohra, uniwersalnym uzależnieniem są destrukcyjne wzorce myślenia. Choć nie możemy zahamować zalewającej nas fali kultury, możemy starać się zrozumieć rzeczywistość, zbudować własną przystań i nauczyć się „oddychać pod wodą”.

Problem w tym, abyśmy potrafili zrozumieć, że jesteśmy uzależnieni, przyznać się do uzależnienia, do własnej bezradności wobec niego i umieli znaleźć drogę do odzyskania pełni wolności.

Richard Rohr pokazuje taką drogę w książce „Oddychając pod wodą. Duchowość i Program 12 Kroków”. Kierowanie się zbudowanymi na ewangeliach zasadami Programu 12 Kroków może uwolnić każdego od każdego uzależnienia: od najbardziej oczywistych od alkoholu czy narkotyków po najbardziej powszechne, choć paradoksalnie mniej widoczne uzależnienie od popełniania grzechów. Franciszkanin patrzy na grzech jak na uzależnienie – w kategoriach choroby, a nie winy – która wymaga wymierzenia kary.

Rohr wskazuje, że uzależnienie wysysa z nas nasze najgłębsze i prawdziwe tęsknoty, siłę życia, która sprawia, że „pragniemy wody ze strumieni”. Duchowe pragnienie jest napędem, jaki został umieszczony w nas na samym początku. Każdy nałóg niszczy ten napęd.

Zdaniem Richarda Rohra Program 12 Kroków stosowany m.in. w grupach AA przyczynił się w ogromnym stopniu do rozwoju duchowości Amerykanów. Autor pokazuje, jak w naszych poszukiwaniach wiary możemy się wzorować na tym programie walki z nałogiem i dzięki zasadom w nim zawartym, nie tylko wyzwolić się z nałogu, ale także odkryć współczucie dla siebie i innych oraz nauczyć się radzić sobie z własnymi ułomnościami i codziennymi problemami.

* * *

Jeśli temat rozwoju i porzucania tego, co zniewala jest dla Ciebie ważny to zapraszamy do udziału w grupie rozwojowej: Wreszcie żyć: 12 kroków dla chrześcijan. Szczegóły tutaj.

Książka do nabycia np. tutaj.

przestan biec zacznij zyc

Z radością pragnę poinformować o ukazaniu się już trzeciej mojej książki tym razem pod tytułem: "Przestań biec, zacznij żyć!". Jestem bardzo wdzięczny Wydawnictwu Mocni w Duchu z Łodzi, którzy wymyślili ten tytuł :-)

Trochę już przeżyłeś. Masz swoją mądrość. Nie dajesz się nabrać szybkim i łatwym przepisom na szczęście. I bardzo dobrze – już wiesz, że nie wszystko złoto, co się świeci.

Ta książka to nie kolejny cudowny poradnik. Zwracam jedynie uwagę na to, że codziennie możesz zacząć od nowa. Na spokojnie, bez hurra-optymizmu, ale z nadzieją. Możesz też zaakceptować niewykorzystane szanse, niespełnione oczekiwania i z wdzięcznością spojrzeć na swoje tu i teraz. To naprawdę jest możliwe! Życzę Wam dobrej lektury! :-)

Książka do kupienia choćby w Wydawnictwie Mocni w Duchu.

klamstwa okladka
Dziś o książce, która mocno mnie poruszyła. Jej lektura nie jest łatwa. Szczególnie jeśli będziesz miał odwagę odnieść do siebie, to co w niej przeczytasz. Potwierdza moją tezę: Jesteśmy mistrzami w oszukiwaniu samych siebie. Niezależnie od wieku, zawodu, doświadczenia życiowego. Czy już doszedłeś do tego, że możesz powiedzieć o sobie z całą szczerością: jestem grzesznikiem, jestem oszustem, jestem nałogowcem, jestem... tu możesz wstawić co chcesz. Czasem zajmuje nam to całe życie. A czasem potrafimy siebie tak bardzo zwieść, że do końca nie ujawnimy przed sobą trudnej prawdy o naszej nieprawości. Brzmi smutno? Tak, dla Twojego i mojego fałszywego ja! Brzmi jak ożywczy powiew nadziei dla Twojego i mojego prawdziwego ja, które nie musi się już ukrywać, maskowć, udawać kogoś lepszego niż jest. Znasz to powiedzenie: "Pokazać się z dobrej strony"? Czyli jest też i ta zła!

Książka, która niezwykle szczerze opisuje rozmowy z gabinetu psychoterapeutycznego niesie wielką nadzieję, że mimo tak silnych mechanizmów obronnych można przejrzeć i można narodzić się do nowego życia niezależnie w jakim momencie życia się znaleźliśmy. A te trudne są szczególnie uprzywilejowaną okazją do poznania prawdy o sobie. Wydaje mi się, że książka trafnie ukazuje czym naprawdę jest profesjonalna psychoterapia. Polecam!

Kłamstwa, którymi żyjemy, Jon Frederickson, Wydawnictwo W Drodze 2018.

tajny-agent-boga2

Niezwykle poruszająca historia Boba (Xiquiu) Fu opisująca jego drogę nawrócenia i zmiany patrzenia na politykę kraju, w którym przyszło mu żyć. Wszystko opisane niezwykle żywym językiem, bo i autor jest po prostu nieprzeciętnym człowiekiem.
Lektura ukazuje ogrom cierpienia, jakie znoszą chrześcijanie prześladowani w Chinach. Trudno jest opisać treść książki, ale jej przekaz jest niezwykle pozytywny. Ukazuje siłę wiary i iwynikającej z niej ludzkiej solidarności. Fascynująca lektura!

Strona książki: http://aetos.pl/sklep/tajny-agent-boga/

NIE

Aby chronić własne życie, musimy umieć mówić nie. Wiele osób o wyrobionym poczuciu odpowiedzialności, pracując z ludźmi nieodpowiedzialnymi, ponosi konsekwencje niefrasobliwości swoich współpracowników. Nieustannie zastępują leniuchów i wybawiają ich z opresji, przez co w rezultacie same nie czerpią żadnej radości z tych relacji, a nawet korzyści z pracy.Ta książka pomoże nie tylko przejść własny program nauki wytyczania osobistych granic wolności i niezależności, lecz nauczy również jak egzekwować od innych ludzi poszanowanie tych granic. Będziecie zdumieni, jak bardzo może odmienić wasze życie, jak dużo prawdziwej radości możecie z niego czerpać i jakie pokłady satysfakcji możecie jeszcze odnaleźć w życiu osobistym i zawodowym (nota wydawcy).

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2021
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem