78pietro

Niezwykła opowieść o niewidomym Michaelu Hingsonie i jego psie-przewodniku, którzy schodząc z zaatakowanej przez terrorystów wieży Word Trade Center, pomogli wielu ludziom w ucieczce z walącego się budynku. To przejmująca relacja o tragicznych wydarzeniach, które śledził cały świat, i o bohaterstwie ukrytym w ogniu i w kłębach dymu. To historia, która stawia czytelnika w obliczu tragedii z 11 września, ale też ukazuje, jak silna może być więź człowieka ze zwierzęciem.

zapiski wiezienne wyszynski

Książka nie jest łatwa w lekturze, natomiast stanowi świadectwo ogromnej, żywej wiary w obliczu bycia upokarzanym i pozbawianym podstawowych praw ludzkich i obywatelskich, którymi charakteryzował się ówczesny ustrój. Lektura niezwykle inspirująca szczególnie na trudne, obecne czasy. Polecam!

Odwaga Bycia Nielubianym

Czyta się świetnie! Choć na pewno to nie książka, którą należy przeczytać w jeden wieczór. Raczej wziąć na osobistą medytację. Posiada formę dialogu młodzieńca z mistrzem. Jest zaproszeniem do postawienia sobie pytań o sens i cel swego życia. Zwraca uwagę na zasadniczość dobrze pojętych relacji międzyludzkich oraz ich nieodzowność, która nadaje sens życiu i daje poczucie szczęścia. Przecież każdy z nas chce być szczęśliwy i żyć pełnią życia, ale czy mamy odpowiednie narzędzia do realizacji tego celu? A może wpadliśmy w pułapkę spełniania oczekiwań innych, gubiąc po drodze siebie? Możemy oczywiście być za to lubiani, ale czy naprawdę szczęśliwi? I co znaczy żyć własnym życiem?

patologia duchowosci

Według mnie lektura obowiązkowa przede wszystkim dla tych, którzy chcą w jakikolwiek sposób towarzyszyć duchowo innym. Ale także niezwykle przydatna pozycja dla wszystkich, którzy swoją drogę do Boga chcą poddać światłu rozeznania. Nie będę się rozpisywał. Może niech komentarzem do tej pozycji, która de facto jest zapisem wygłoszonej konferencji będzie zasłyszany niedawno cytat: "Istnieją dwa sposoby na ocalenie Polski. Normalny i cudowny. Cudowny, to jest taki, że ludzie w końcu zmądrzeją, wezmą się w garść, zabiorą się do pracy i robienia tego, słuszne. I normalny, czyli Matka Boska znów się nad nami zlituje i nas uratuje".

Patologia duchowości, ks. Krzysztof Grzywocz, Wydawnictwo WAM, 2020.

 

 

oddychajac pod woda rohr

Richard Rohr, amerykański franciszkanin przyjmuje założenie, że wszyscy jesteśmy uzależnieni. To może być uzależnienie od alkoholu, narkotyków, innych ludzi… Jednak najważniejszym, zdaniem Rohra, uniwersalnym uzależnieniem są destrukcyjne wzorce myślenia. Choć nie możemy zahamować zalewającej nas fali kultury, możemy starać się zrozumieć rzeczywistość, zbudować własną przystań i nauczyć się „oddychać pod wodą”.

Problem w tym, abyśmy potrafili zrozumieć, że jesteśmy uzależnieni, przyznać się do uzależnienia, do własnej bezradności wobec niego i umieli znaleźć drogę do odzyskania pełni wolności.

Richard Rohr pokazuje taką drogę w książce „Oddychając pod wodą. Duchowość i Program 12 Kroków”. Kierowanie się zbudowanymi na ewangeliach zasadami Programu 12 Kroków może uwolnić każdego od każdego uzależnienia: od najbardziej oczywistych od alkoholu czy narkotyków po najbardziej powszechne, choć paradoksalnie mniej widoczne uzależnienie od popełniania grzechów. Franciszkanin patrzy na grzech jak na uzależnienie – w kategoriach choroby, a nie winy – która wymaga wymierzenia kary.

Rohr wskazuje, że uzależnienie wysysa z nas nasze najgłębsze i prawdziwe tęsknoty, siłę życia, która sprawia, że „pragniemy wody ze strumieni”. Duchowe pragnienie jest napędem, jaki został umieszczony w nas na samym początku. Każdy nałóg niszczy ten napęd.

Zdaniem Richarda Rohra Program 12 Kroków stosowany m.in. w grupach AA przyczynił się w ogromnym stopniu do rozwoju duchowości Amerykanów. Autor pokazuje, jak w naszych poszukiwaniach wiary możemy się wzorować na tym programie walki z nałogiem i dzięki zasadom w nim zawartym, nie tylko wyzwolić się z nałogu, ale także odkryć współczucie dla siebie i innych oraz nauczyć się radzić sobie z własnymi ułomnościami i codziennymi problemami.

* * *

Jeśli temat rozwoju i porzucania tego, co zniewala jest dla Ciebie ważny to zapraszamy do udziału w grupie rozwojowej: Wreszcie żyć: 12 kroków dla chrześcijan. Szczegóły tutaj.

Książka do nabycia np. tutaj.

przestan biec zacznij zyc

Z radością pragnę poinformować o ukazaniu się już trzeciej mojej książki tym razem pod tytułem: "Przestań biec, zacznij żyć!". Jestem bardzo wdzięczny Wydawnictwu Mocni w Duchu z Łodzi, którzy wymyślili ten tytuł :-)

Trochę już przeżyłeś. Masz swoją mądrość. Nie dajesz się nabrać szybkim i łatwym przepisom na szczęście. I bardzo dobrze – już wiesz, że nie wszystko złoto, co się świeci.

Ta książka to nie kolejny cudowny poradnik. Zwracam jedynie uwagę na to, że codziennie możesz zacząć od nowa. Na spokojnie, bez hurra-optymizmu, ale z nadzieją. Możesz też zaakceptować niewykorzystane szanse, niespełnione oczekiwania i z wdzięcznością spojrzeć na swoje tu i teraz. To naprawdę jest możliwe! Życzę Wam dobrej lektury! :-)

Książka do kupienia choćby w Wydawnictwie Mocni w Duchu.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2022
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem