Przemoc ze swej natury sprzeciwia się Bogu. Bóg niczego sam nie czyni na siłę. Nie zmusza też człowieka, by szedł za Nim. Jezus mówi: "Jesli kto chce pójść za mną...". Jeśli chcesz - od tego zaczyna się przygoda z Bogiem. Trzeba nam być uważnymi na wszelkie przejawy przemocy zarówno w osobistych relacjach jak i w stosunkach z grupami, wspólnotami. Mamy naśladować Chrystusa. Mamy tak postępować, aby dawać wyraz naszej głębokiej wierze: Dobro jest tak silne, że nie musi odwoływać się do przemocy. Warto przypomnieć refleksje ks. Jerzego Popiełuszki, które to przypominają.

* * *

Przemoc nie zwycięża, choć może przez jakiś czas triumfować Mamy tego najlepszy dowód spod krzyża Chrystusa. Tam również była przemoc, była nienawiść do prawdy. Ale przemoc i nienawiść zostały pokonane przez miłość Chrystusa.

Aby zło dobrem zwyciężać i zachować godność człowieka, nie wolno walczyć przemocą... Przemoc nie jest oznaką siły, lecz słabości. Komu nie udało się zwyciężyć sercem i rozumem, usiłuje zwyciężyć przemocą. Każdy przejaw przemocy dowodzi moralnej niższości. Najwspanialsze i najtrwalsze walki, jakie zna ludzkość, jakie zna historia, to walki ludzkiej myśli; najnędzniejsze i najokrutniejsze, to walki przemocą.

Chrześcijaninowi nie może wystarczyć tylko potępienie zła, kłamstwa, tchórzostwa, zniewalania, nienawiści, przemocy. Chrześcijanin musi być prawdziwym świadkiem, rzecznikiem i obrońcą sprawiedliwości, dobra, prawdy, wolności i miłości. O te wartości musi odważnie się upominać dla siebie i innych.

Dzięki zwycięstwu Chrystusa możemy szatana pokonać. Gdy jednoczymy się z Bogiem przez wiarę i modlitwę, wówczas odnosimy nad złem zwycięstwo. Najwięcej sił do takiej walki daje Eucharystia.

ks. Jerzy Popiełuszko

Cytat

Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu.

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 59 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem