W jaki sposób pojawiłem się na świecie? Kto o tym zdecydował? Wierzę Boże, że moje istnienie jest wynikiem dialogu, który rozpocząłeś w swoim łonie. Dialogu między Boskimi Osobami: Ojcem, Synem i Duchem Świętym. To z tego dialogu powstał świat ze wszystkimi stworzeniami i ostatecznie zaludniony przez Ciebie. Nikt z nas nie jest dziełem przypadku. Nie! Każdego i każdą z nas zaplanowałeś, zapragnąłeś i ukochałeś zanim jeszcze wszystko zostało stworzone.

Także nam ludziom, chcesz udzielić swej boskiej miłości. Zapraszasz nas do dialogu ze sobą. Wiesz, że jesteśmy ułomni i słabi. Że często wybieramy różnego rodzaju pseudodialogi: z rzeczami, z ludźmi, z samymi sobą. Pseudokonwersacje, których celem jest manipulacja. A przecież prawdziwe spotkanie z bliźnim zawsze jest spotkaniem z Tobą obecnym w drugim człowieku. Zawsze jest dialogiem, porozumieniem, zrozumieniem, pojednaniem, otwarciem się. Nie możemy tego uczynić sami. Beze mnie nic nie możecie uczynić – tak powiedziałeś przez Jezusa. Jest On bowiem tym, który został nam dany, byśmy mogli podjąć dialog z Tobą. Bez Jezusa nie mamy przystępu do Ciebie. Bez Jezusa nie możemy Cię usłyszeć Boże-Ojcze. Bez Jezusa nie możemy Ci odpowiedzieć. W Nim jest pełnia łaski, pełnia dialogu.

Czasem spotykam ludzi, którzy nie mogą się porozumieć, czasem sam jestem częścią środowiska, któremu trudno znaleźć wspólny język. Czemu? Może po prostu brakuje nam Ciebie Jezu? Bez Ciebie nie umiemy się dogadać. Jesteś największym darem w naszym spotykaniu się ze sobą: w małżeństwie, w rodzinach, we wspólnotach zakonnych, w Kościele, w świecie, w pracy, w przygodnych spotkaniach...

Co więcej: bez Jezusa nie mogę w pełni usłyszeć siebie. Bez Jezusa nie mogę zrozumieć siebie. Bez Jezusa nie mogę pokochać siebie. Jezu, Ty przynosisz mi Dobrą Nowinę od Ojca. Ewangelię Pokoju. Sam z siebie nie umiem żyć w pokoju. Sam z siebie nie mogę tego doświadczenia przekazać innym, podzielić się z innymi.
Żyjemy w świecie komunikacji i mediów. Co przekazujemy sobie nawzajem korzystając z nowoczesnych środków komunikacji: komórek, internetu, emaili, cyfrowej telewizji...? Czy nasze korzystanie z tych środków prowadzi nas do dialogu, czy raczej wzbudza w nas agresję, przekonanie, że bez siły i przemocy nie możemy siebie wyrazić i obronić? Czy jest to tylko komunikacja czy właśnie dialog, czyli wzajemne szukanie Boga w sobie i wokół siebie?

Panie Jezu, ucz nas miłości! Ucz nas wzajemnego dialogu ze sobą i z Tobą. Ucz nas tego, z czego zrodził się świat i każdy z nas. Ucz nas rozmawiać ze sobą rezygnując z siły, przemocy, agresji i pożądliwości.
Wierzę Panie, że zapraszasz nas do budowania nowego świata, nowej wspólnoty miłości i zrozumienia, a ona nie może się zrodzić inaczej jak właśnie przez dialog.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem