Najtrudniej w drodze na szczyt jest postawić pierwszy krok. Bardzo często rezygnujemy z wejścia na szczyt bo wyobrażamy sobie ile wysiłku będzie nas to kosztować. Niepotrzebnie. Naturą złego ducha jest nieustanne zniechęcenie nas i uświadamianie nam ile to trudów i wysiłków trzeba będzie podjąć zanim się dojdzie do celu. I rzeczywiście, kiedy skupiamy się na wyobrażaniu sobie wszystkich niedogodności, które trzeba pokonać w drodze na szczyt czujemy się tym tak bardzo przestraszeni, że nawet nie stawiamy pierwszego kroku. Nawet nie próbujemy. Od razu, z miejsca wiemy, że się nie uda. Że to wszystko nie ma sensu. Swoją drogą zachęcam Cię byś zwrócił uwagę na to, jak często te słowa padają z twoich ust.

Kiedy poddajemy się takiemu myśleniu, to czujemy się zniechęceni i zdołowani. Powaleni i przegrani bez bitwy. Oto strategia złego ducha – pokonać nas zanim jeszcze cokolwiek zrobimy. Jego metoda polega po prostu na tym, żeby nie dopuścić do pierwszego kroku w stronę szczytu. Rozumiesz?

Jakie wnioski płyną z tego? Załóżmy, że borykasz się z problemem modlitwy. Wiesz, że najlepiej na modlitwę poświęcić np. kwadrans czasu rano lub wieczorem. Może nawet ktoś już cię do tego zachęcał, byś podjął osobistą, regularną modlitwę mówiąc, że najlepiej poświęcić na nią 15, 20 lub 30 min. dziennie. Ale ty kiedy wstajesz rano, czujesz się taki śpiący, że mówisz sobie – nie, ten kwadrans to dla mnie za dużo. Nie dam rady. Widzisz? Dajesz się pokonać od razu, bez walki, bez bitwy. Dajesz się przekonać złemu duchowi.

Czemu więc nie spróbować trochę inaczej: Nie zarzucaj swojej modlitwy mówiąc sobie, że kwadrans to za dużo. Módl się po prostu tyle ile możesz! Niektórzy mistrzowie życia duchowego, którzy są realistami po prostu zachęcają do tego, żeby się modlić tyle, ile możesz. Możesz się modlić pięć minut dziennie? Módl się pięć minut dziennie. Tyle na początek wystarczy. Nic więcej nie trzeba! Miej odwagę uczynić pierwszy krok i nie martw się o to, co będzie dalej. Słyszysz? Nie martw się! Jezus mawiał nieustannie do swoich apostołów: nie lękajcie się! To samo mówi dziś do ciebie: nie lękaj się! Wykonaj po prostu pierwszy krok i nie myśl o tym, co będzie dalej. Skup się jedynie na pierwszym kroku. To wystarczy.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem