apokalipsa welon
Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: ”Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony”. Zapytali Go: ”Nauczycielu, kiedy to nastąpi? I jaki będzie znak, gdy się to dziać zacznie?”. Jezus odpowiedział: ”Strzeżcie się, żeby was nie zwiedziono. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: "Ja jestem" oraz "nadszedł czas". Nie chodźcie za nimi. I nie trwóżcie się, gdy posłyszycie o wojnach i przewrotach. To najpierw musi się stać, ale nie zaraz nastąpi koniec”. Wtedy mówił do nich: ”Powstanie naród przeciw narodowi i królestwo przeciw królestwu. Będą silne trzęsienia ziemi, a miejscami głód i zaraza; ukażą się straszne zjawiska i wielkie znaki na niebie. Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. A wydawać was będą nawet rodzice i bracia, krewni i przyjaciele i niektórych z was o śmierć przyprawią. I z powodu mojego imienia będziecie w nienawiści u wszystkich. Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie” (Łk 21,5-19).

* * *
Jezus mówi wyraźnie, że ten świat, w którym żyjesz, żyjemy będzie miał swój koniec. Ośmielę się powiedzieć, że już żyjemy w czasach apokaliptycznych. Nie chodzi mi o ilość wojen, katastrof czy chorób, choć ich nie brakuje w naszych czasach. Czas apokalipsy to nie czas grozy, ale czas wielkiej nadziei. Do tego wzywa dzisiaj Jezus. Słowo "apokalipsa" oznaczało gest pana młodego, który na zakończenie trwającego tydzień wesela odsłaniał welon z twarzy swojej małżonki. Apokalipsa to długo wyczekiwane zobaczenie siebie nawzajem, już bez żadnych zasłon. Oblubieniec - Jezus, ujrzy swoją Oblubienicę - wspólnotę Kościoła. To już się dzieje na naszych oczach. Doświadczenie wojny za wschodnią granicą odsłoniło wiele dobra w nas Polakach i wielu innych ludziach spieszących z pomocą uchodźcom. Apokalipsa to ukazanie dobra, które jest w nas, a którego możemy na co dzień nie dostrzegać skupiający się tylko na tym, co złe lub straszne.

I jest drugi piękny wątek w słowach, które Jezus dziś do nas kieruje: "Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić". Bóg daje nam sposobność, okazję do złożenia świadectwa o Nim. Nie zostawi nas w tym samych. Będzie przy nas. Nie musimy na zapas zastanawiać się, jak mamy się zachować, co powiedzieć. Wystarczy, że tu i teraz będę dawał o Nim świadectwo i tu i teraz będę Mu ufał i w tych dużych problemach, które dotykają mego życia i w tych małych. To wystarczy. To najlepszy sposób, aby przygotować się na swoją apokalipsę.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem