sol jezus
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Kto wam poda kubek wody do picia, dlatego że należycie do Chrystusa, zaprawdę, powiadam wam, nie utraci swojej nagrody. A kto by się stał powodem grzechu dla jednego z tych małych, którzy wierzą, temu lepiej byłoby kamień młyński uwiązać u szyi i wrzucić go w morze. Jeśli zatem twoja ręka jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie ułomnym wejść do życia wiecznego, niż z dwiema rękami pójść do piekła w ogień nieugaszony. I jeśli twoja noga jest dla ciebie powodem grzechu, odetnij ją; lepiej jest dla ciebie chromym wejść do życia, niż z dwiema nogami być wrzuconym do piekła. Jeśli twoje oko jest dla ciebie powodem grzechu, wyłup je; lepiej jest dla ciebie jednookim wejść do królestwa Bożego, niż z dwojgiem oczu być wrzuconym do piekła, gdzie robak ich nie ginie i ogień nie gaśnie. Bo każdy ogniem będzie posolony. Dobra jest sól; lecz jeśli sól smak swój utraci, czymże ją przyprawicie? Miejcie sól w sobie i zachowujcie pokój między sobą" (Mk 9, 41-43. 45. 47-50).

* * *
Miej w sobie sól! Tak dziś Jezus mówi do Ciebie i do mnie. Do każdego z nas. Okazuje się, że sól ma wielorakie zastosowanie. Oprócz wspomnianego przez Jezusa nadawania smaku sól wykorzystuje się dziś m.in. w medycynie ze względu na swoje właściwości antyseptyczne oraz lecznicze (m.in. inhalacje); ze względu na swoje właściwości antyseptyczne oraz lecznicze wykorzystuje się ją w zabiegach oczyszczających organizm; sól wykorzystuje się do usuwania uporczywych plam; ze względu na jej doskonałe właściwości złuszczające jest szeroko stosowana w zabiegach kosmetycznych; sól pozwala nam zachować stabilność - w zimie rozpuszcza lód na drodze; jest źródłem łatwo przyswajalnego chloru i sodu dlatego wykorzystuje się ją jako składnik pasz dla zwierząt; dodaje się ją dla przełamania smaku do słodyczy.

Mieć w sobie sól znaczy: leczyć innych, dbać o czystość organizmu - także w wymiarze duchowym, dążyć do piękna, dbać o stabilność, karmić się tym, co zdrowe i smakować to, co nas otacza. Solą jest miłość, która nadaje smak, zapewnia czystość, zdrowie, piękno. Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, byłbym niczym.

Proś dziś dla siebie i ludzi Tobie powierzonych, byś dzięki łasce Boga mógł być dla nich solą. Byś miał odwagę zapłacić za to cenę. Bo każde dobro kosztuje, ale warto za nie płacić.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem