maria magdalena jezus

Pierwszego dnia po szabacie, wczesnym rankiem, gdy jeszcze było ciemno, Maria Magdalena udała się do grobu i zobaczyła kamień odsunięty od grobu. Maria Magdalena natomiast stała przed grobem płacząc. A kiedy /tak/ płakała, nachyliła się do grobu i ujrzała dwóch aniołów w bieli, siedzących tam, gdzie leżało ciało Jezusa - jednego w miejscu głowy, drugiego w miejscu nóg. I rzekli do niej: Niewiasto, czemu płaczesz? Odpowiedziała im: Zabrano Pana mego i nie wiem, gdzie Go położono. Gdy to powiedziała, odwróciła się i ujrzała stojącego Jezusa, ale nie wiedziała, że to Jezus. Rzekł do niej Jezus: Niewiasto, czemu płaczesz? Kogo szukasz? Ona zaś sądząc, że to jest ogrodnik, powiedziała do Niego: Panie, jeśli ty Go przeniosłeś, powiedz mi, gdzie Go położyłeś, a ja Go wezmę. Jezus rzekł do niej: Mario! A ona obróciwszy się powiedziała do Niego po hebrajsku: Rabbuni, to znaczy: Nauczycielu. Rzekł do niej Jezus: Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci powiedz im: Wstępuję do Ojca mego i Ojca waszego oraz do Boga mego i Boga waszego. Poszła Maria Magdalena oznajmiając uczniom: Widziałam Pana i to mi powiedział (J 20,1.11-18).

* * *
Maria Magdalena przeszła głęboką metamorfozę. Wybrała drogę czystości. Na czym ona polega? Często czystość postrzegamy jako zbiór zasad, którymi należy się kierować przede wszystkim w sferze seksualnej. Czystość to nie rytualizm, do którego byli przywiązani faryzeusze (unikanie nieczystych pokarmów, przestrzeganiu zasad religijnych etc.). Autentyczna czystość nie kryje się w samym zachowywaniu reguł, ale w sposobie postrzegania rzeczywistości: ludzi, Boga, siebie i rzeczy, które mamy do swojej dyspozycji. Według tradycji Maria Magdalena była prostytutką. Spotkanie z Jezusem przemieniło ją. Porzuciła dawny sposób życia. Poszła za Jezusem w gronie kobiet, które stały się Jego uczennicami i współpracowniczkami w Jego misji.

Dziś widzimy Marię Magdalenę, która spotkawszy Zmartwychwstałego, chce Go zatrzymać. Jezus daje jej kolejną lekcję czystości: "Nie zatrzymuj Mnie, jeszcze bowiem nie wstąpiłem do Ojca. Natomiast udaj się do moich braci". Czystość serca to nic innego jak troska o to, by wypełnić wolę Boga. Czystość zaczyna się od usłyszenia Boga, przyjęcia Jego słowa i wypełnienia go. Jakże często, tak jak Maria, chcemy zatrzymać dla siebie przyjemne duchowe pocieszenia albo inne miłe doświadczenia w codzienności. Jezus mówi dziś do Ciebie: "Nie zatrzymuj Mnie". I mówi dalej: "Udaj się do moich braci". Człowiek czystego serca to człowiek, który idzie do innych, by przekazać im dobrą nowinę o Jezusie. Do kogo jesteś dziś posłany?

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem