jezus chrystus

Jezus udał się do Kafarnaum, miasta w Galilei, i tam nauczał w szabat. Zdumiewali się Jego nauką, gdyż słowo Jego było pełne mocy. A był w synagodze człowiek, który miał w sobie ducha nieczystego. Zaczął on krzyczeć wniebogłosy: "Och, czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić? Wiem, kto jesteś: Święty Boga". Lecz Jezus rozkazał mu surowo: "Milcz i wyjdź z niego!" Wtedy zły duch rzucił go na środek i wyszedł z niego, nie wyrządzając mu żadnej szkody. Wprawiło to wszystkich w zdumienie, i mówili między sobą: "Cóż to za słowo, że z władzą i mocą rozkazuje nawet duchom nieczystym, i wychodzą". I wieść o Nim rozchodziła się wszędzie po okolicy (Łk 4, 31-37).

* * *
Łukasz ukazuje dziś zderzenie się dwóch słów. Pierwszym jest słowo ducha nieczystego. Już sama forma krzyku wniebogłosy daje do myślenia i może budzić lęk: "Och, czego chcesz od nas, Jezusie Nazarejczyku? Przyszedłeś nas zgubić? Wiem, kto jesteś: Święty Boga". Wygląda na to, że dużo w tym prawdy. Ale to tylko pozór. Jezus Nazarejczyk albo Święty Boga, to prawda. Ale zły duch nie używa pełnego tytułu: "Jezus Chrystus". Używa wyłącznie imienia Jezusa i jego dość ogólnego określenia: Święty Boga. Tak, jakby zły duch chciał ukryć faktyczną rolę, z jaką Jezus przychodzi na ziemię. A jest nią bycie Mesjaszem, bo to właśnie znaczy Chrystus. Mesjasz to wyzwoliciel od grzechu, czyli od postępowania pod wpływem zwodniczego działania... właśnie złego ducha. Co za sztuka umieć powiedzieć coś o Jezusie, ale tak, by ukryć prawdę o Nim o sobie samym (złym duchu!).

Po drugie zły duch oskarża Jezusa: "Przyszedłeś nas zgubić!". To, co mówi zły duch o Bogu nigdy nie będzie prawdą. Będzie nosić tylko pozór prawdy. Złego ducha zawsze poznamy po tym, że nas oskarża. Jezus przeciwnie, jest naszym obrońcą pośród oskarżeń złego ducha.

Popatrzmy jakie jest słowo Jezusa? Ma moc uciszyć złego ducha. Jezus ocala człowieka przed złym duchem: duch nieczysty wychodzi nie wyrządzając człowiekowi żadnej szkody. Łukasz podkreśla, że to właśnie słowo Jezusa uwalnia, oczyszcza i uzdrawia i rozchodzi się po okolicy budząc wiarę. To ono zostanie zapamiętane, nie słowo złego ducha. Nie dawajmy posłuchu złemu duchowi, który nigdy nie przekaże nam pełnej prawdy o Bogu.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem