prostota

Gdy Jezus przyszedł do domu pewnego przywódcy faryzeuszów, aby w szabat spożyć posiłek, oni Go śledzili. A oto zjawił się przed Nim pewien człowiek chory na wodną puchlinę. Wtedy Jezus zapytał uczonych w Prawie i faryzeuszów: Czy wolno w szabat uzdrawiać, czy też nie? Lecz oni milczeli. On zaś dotknął go, uzdrowił i odprawił. A do nich rzekł: Któż z was, jeśli jego syn albo wół wpadnie do studni, nie wyciągnie go zaraz, nawet w dzień szabatu? I nie mogli mu na to odpowiedzieć (Łk 14,1-6).

 

* * *

Dokąd prowadzi Cię Twoja wiara? Zobacz charakterystyczne postawy faryzeuszy: śledzą Jezusa. Jaka jest Twoja relacja z Jezusem? Może nie śledzisz Go tak, jak faryzeusze fizycznie, ale próbujesz Go pochwycić na słowie: "Mówisz, że Bóg jest moim Ojcem, to dlaczego czuję się taki samotny?".

I druga postawa: milczenie. Nie chcą wchodzić w dialog z Jezusem. Być może czują się urażeni tym, że podważa ich święte prawo. Tak święte, że bezlitosne dla człowieka i łagodne dla zwierzęcia. Cóż za paradoks! Może i Ty nie podejmujesz dialogu z Jezusem, bo się Go boisz, obawiasz, że doprowadzi Cię to do zmiany poglądów lub Twojego myślenia, do którego jesteś uwiązany.

Zobacz, właśnie dziś przychodzi Jezus, aby Cię odwiązać, aby Cię uwolnić. Jakże często praktykujemy, idziemy za Jezusem, a jednocześnie myślimy sobie: nic nie da się zmienić w moim życiu. Jeśli myślisz, że nic nie da się zmienić w Twoim życiu, to... zmień swoje myślenie. I do tego właśnie prowadzi spotkanie z Jezusem: do przemiany myślenia faryzeusza i uzdrowienia chorego. Czy już widzisz, że obaj są w Tobie i obaj potrzebują uzdrawiającej mocy Jezusa? We mnie też są obaj :-)

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem