goraca zupa
Jezus powiedział do swoich uczniów: "Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go i przyjdziemy do niego, i mieszkanie u niego uczynimy. Kto nie miłuje Mnie, ten nie zachowuje słów moich. A nauka, którą słyszycie, nie jest moja, ale Tego, który Mnie posłał, Ojca.To wam powiedziałem, przebywając wśród was. A Paraklet, Duch Święty, którego Ojciec pośle w moim imieniu, On was wszystkiego nauczy i przypomni wam wszystko, co Ja wam powiedziałem.Pokój zostawiam wam, pokój mój daję wam. Nie tak jak daje świat, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze ani się nie lęka. Słyszeliście, że wam powiedziałem: Odchodzę i przyjdę znów do was. Gdybyście Mnie miłowali, rozradowalibyście się, że idę do Ojca, bo Ojciec większy jest ode Mnie. A teraz powiedziałem wam o tym, zanim to nastąpi, abyście uwierzyli, gdy się to stanie". (J 14, 23-29)

* * *
Młody mnich przyszedł pewnego razu do starszego i zapytał, co ma zrobić, bo bardzo dokuczają mu myśli i pokusy, których nie może się pozbyć. Ponieważ akurat wtedy starszy mnich jadł zupę, padła odpowiedź: „Zobacz, gdy jesz zupę, a jest ona gorąca, to wtedy muchy do niej nie wchodzą. Muchy wchodzą do zupy tylko wtedy, gdy wystygnie”.

Podobnie jest z przyjaźnią czyli szczerą i bliską relacją z drugim człowiekiem. Może być letnia, chłodna czy wręcz zimna, choć na samym początku była gorąca. Cała sztuka polega na tym, by utrzymywać ją gorącą. W relacji z Jezusem oznacza to kierowanie się nie tyle klimatem relacji: jest mi dobrze, miło, przyjemnie. Oznacza to przede wszystkim kierowanie się prawdą: zasadami i wartościami czyli przykazaniami. Jeśli na nie będziesz zwracał uwagę to znaczy,  że będziesz serio traktował Jezusa w swoim życiu. Jezus wyraźnie o tym przypomni w innym miejscu: "Nie każdy, który Mi mówi: "Panie, Panie!", wejdzie do królestwa niebieskiego, lecz ten, kto spełnia wolę mojego Ojca, który jest w niebie" (Mt 7, 21).

Na co zwracasz uwagę w relacji do Jezusa? Czym się kierujesz? Jaka jest temperatura Waszej relacji. Jeśli ostygła, czy już wiesz jak możesz to zmienić?

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem