ile dac zatrzymac

Jezus nauczając mówił do zgromadzonych: „Strzeżcie się uczonych w Piśmie. Z upodobaniem chodzą oni w powłóczystych szatach, lubią pozdrowienia na rynku, pierwsze krzesła w synagogach i zaszczytne miejsca na ucztach. Objadają domy wdów i dla pozoru odprawiają długie modlitwy. Ci tym surowszy dostaną wyrok”. Potem usiadł naprzeciw skarbony i przypatrywał się, jak tłum wrzucał drobne pieniądze do skarbony. Wielu bogatych wrzucało wiele. Przyszła też jedna uboga wdowa i wrzuciła dwa pieniążki, czyli jeden grosz. Wtedy przywołał swoich uczniów i rzekł do nich: „Zaprawdę powiadam wam: Ta uboga wdowa wrzuciła najwięcej ze wszystkich, którzy kładli do skarbony. Wszyscy bowiem wrzucali z tego, co im zbywało; ona zaś ze swego niedostatku wrzuciła wszystko, co miała, całe swe utrzymanie” (Mk 12, 38-44).

 * * *

Miarą miłości, która wyraża się w darze pieniędzy, sił, czasu, zdrowia, a ostatecznie życia nie jest, jak uczy nas dzisiaj Jezus, to ile damy. Tak, może to szokować. Tak naprawdę nie liczy się to ile z siebie dajemy, ale to... ile dla siebie zatrzymujemy. Każdy z nas zna powiedzenie: "Umiesz liczyć, licz na siebie". Możemy je przełożyć na codzienność: "Pamiętaj, zabezpiecz siebie, umiej zadbać o siebie". Jednakże gdyby miało to być motto naszych przodków, to dziś prawdopodobnie nie byłoby naszego kraju na mapie Europy i Świata. Istniejemy bo miliony Polaków przed nami zdecydowało, że chcą ofiarować swoje życie za wolność Polskiego Narodu.

Uboga wdowa z dzisiejszej Ewangelii jest przypomnieniem dla każdej i każdego z nas: "Zostałaś, zostałeś stworzony, by ostatecznie dać siebie całego Bogu: w drugim człowieku, w miejscu, gdzie jesteś, w obowiązkach, które są Ci powierzone, w ludziach, którzy wiążą się z Tobą z racji Twojego powołania: małżeńskiego, kapłańskiego, konsekrowanego czy powołania do samotności dla większego dobra wspólnoty Kościoła. Nie ma innej drogi do nieba czyli wiecznej Ojczyzny. To nie tylko droga cierpienia, to droga wielkiej radości i pokoju wewnętrznego, a ostatecznie droga uwolnienia od lęku, od lęku o siebie i o to, co dalej stanie się z Twoim życiem.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem