lad-i-pokoj

Postępujcie, jak mówi Duch Święty: Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych jak w buncie, jak w dzień kuszenia na pustyni, gdzie kusili Mię ojcowie wasi przez wystawianie na próbę, chociaż widzieli dzieła moje przez czterdzieści lat. Rozgniewałem się przeto na to pokolenie i powiedziałem: Zawsze błądzą w sercu. Oni zaś nie poznali dróg moich, toteż przysiągłem w gniewie moim: Nie wejdą do mego odpoczynku. Uważajcie, bracia, aby nie było w kimś z was przewrotnego serca niewiary, której skutkiem jest odstąpienie od Boga żywego, lecz zachęcajcie się wzajemnie każdego dnia, póki trwa to, co dziś się zwie, aby żaden z was nie uległ zatwardziałości przez oszustwo grzechu. Jesteśmy bowiem uczestnikami Chrystusa, jeśli pierwotną nadzieję do końca zachowamy silną (Hbr 3,7-14).

* * *

"Dziś, jeśli głos Jego usłyszycie, nie zatwardzajcie serc waszych". Te słowa uświadamiają mi, że mam wybór. Mogę podjąć decyzję: albo otworzę swoje serce na Boże Słowo, albo je zamknę. Bóg pozostawił mi wolność i ją szanuje. Tak często pytamy: "Gdzie jesteś Boże!?", a zarazem tak rzadko rozeznajemy swoje wybory. Tak często Bogu przypisujemy nieszczęścia, które na nas spadają i Jego za wszystko obwiniamy, a jednocześnie nie chcemy uznać, że czasem zamykamy swoje serca i wcale Go nie słuchamy.

Tę prawdę o naszej wolności i ogromnym wpływie jaki mamy na nas samych przypomina także Psalm 131. Tym razem autor pokazuje, jak pozytywny wpływ możemy mieć na siebie samych: "Wprowadziłem ład i pokój do mojej duszy".

Jakiś czas temu zacząłem odmawiać Nowennę Pompejańską. Na początku wydawało mi się, że nie dam rady, że to na pewno zabierze wiele mojego tak drogocennego czasu... Już na samym początku okazało się, że czasu paradoksalnie starcza na wszystko, a nawet jakby go było więcej. W trakcie kontynuowania modlitwy okazało się, że zaczynają się porządkować sprawy, z którymi zmagałem się latami.

Popatrz, ty także masz dziś wybór: możesz zatwardzić swoje serce, albo uczynić je czułym. Możesz wprowadzić niepokój i zamęt do swojego serca, albo przeciwnie możesz wypełnić swe serce pokojem i ładem. Decyzja należy do Ciebie.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem