odbij nieco2

Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy. Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: "Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!" A Szymon odpowiedział: "Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci". Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały. Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: "Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym". I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona. A Jezus rzekł do Szymona: "Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił". I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim (Łk 5, 1-11).

* * *
Gdy myślimy o tym, czego Jezus może od nas zażądać spodziewamy się najgorszego: zażąda wszystkiego. W dzisiejszej scenie zaskakuje mnie słowo "nieco". Jezus zwraca się z prośbą do Piotra, aby... nieco odbił od brzegu. A więc po pierwsze nie jest to żądanie tylko prośba. Po drugie nie jest to prośba, żeby popłynąć na drugi kraniec jeziora, tylko żeby odbić od brzegu nieco.

Zastanawiam się nad swoim życiem, nad moim obrazem Boga jaki noszę w sobie. Tyran? Nie prosi tylko żąda? Wymaga zbyt wiele? Czy raczej prosi o coś niewielkiego? Ile dobra w moim życiu nie zostało podjętę lub zaniedbane dlatego, że nie zgodziłem się na "nieco", ze strony Boga. Albo inaczej: ile zwyczajnego dobra nie dokonało się dlatego, że ja sam z siebie rzuciłem się na wielkie dobro, na to, które przerasta moje siły?

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem