Mk 12 1 12
Jezus zaczął mówić w przypowieściach do arcykapłanów, uczonych w Piśmie i starszych: «Pewien człowiek założył winnicę. Otoczył ją murem, wykopał tłocznię i zbudował wieżę. W końcu oddał ją w dzierżawę rolnikom i wyjechał. Gdy nadszedł czas, posłał do rolników sługę, by odebrał od nich należną część plonów winnicy. Ci chwycili go, obili i odprawili z niczym. Wtedy posłał do nich drugiego sługę; lecz i tego zranili w głowę i znieważyli. Posłał jeszcze jednego, i tego zabili. I posłał wielu innych, z których jednych obili, drugich pozabijali. Miał jeszcze jednego – umiłowanego syna. Posłał go do nich jako ostatniego, bo mówił sobie: „Uszanują mojego syna”. Lecz owi rolnicy mówili między sobą: „To jest dziedzic. Chodźcie, zabijmy go, a dziedzictwo będzie nasze”. I chwyciwszy, zabili go i wyrzucili z winnicy. Cóż uczyni właściciel winnicy? Przyjdzie i wytraci rolników, a winnicę odda innym. Nie czytaliście tych słów w Piśmie: „Ten właśnie kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła. Pan to sprawił i jest cudem w naszych oczach”. I starali się Go ująć, lecz bali się tłumu. Zrozumieli bowiem, że przeciw nim opowiedział tę przypowieść. Pozostawili Go więc i odeszli (Mk 12, 1-12).

* * *
Ta przypowieść jest skierowana także do Ciebie i do mnie. Nie tylko do tych, którzy otwarcie występują przeciw Bogu. Po pierwsze pokazuje, że Bóg nie kieruje się logiką siły i przemocy tak, jak czynią to dzierżawcy winnicy. Jakże często przypisujemy Bogu nasze własne intencje lub sposoby postępowania.

Po drugie, to jak żyjemy wynika z naszego obrazu Boga. Zły duch kusi nas, byśmy uwierzyli, że to, co jest darem Boga, jest tylko naszą własnością, oderwaną od Stwórcy. A On chce nam to odebrać. Ileż w nas lęku, że Bóg chce nam coś odebrać.

Po trzecie, dzisiejszy patron św Bonifacy, który umarł śmiercią męczeńską, stawia nam swoim życiem pytanie: czy jesteś gotów w swoim powołaniu chrześcijanina być jak sługa z dzisiejszej przypowieści? Czy jesteś wewnętrznie wolny, by Bóg mógł Cię posłać do innych ludzi, niekoniecznie nastawionych do ciebie przyjaźnie? Są dwa rodzaje męczeństwa: krwawe i białe. PIerwsze oznacza przelanie krwi za wiarę. Drugie oznacza mężne znoszenie różnych przeciwności, których przecież nie brakuje nam w codzienności i ofiarowanie ich Bogu.

Proś dziś dla siebie o odwagę wiary, o odwagę wierzenia w dobroć Boga i odwagę świadczenia o tym tam, gdzie Bóg cię pośle.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem