Gdy Jezus z uczniami szedł drogą, ktoś powiedział do Niego: Pójdę za Tobą, dokądkolwiek się udasz! Jezus mu odpowiedział: Lisy mają nory i ptaki powietrzne - gniazda, lecz Syn Człowieczy nie ma miejsca, gdzie by głowę mógł oprzeć. Do innego rzekł: Pójdź za Mną! Ten zaś odpowiedział: Panie, pozwól mi najpierw pójść i pogrzebać mojego ojca! Odparł mu: Zostaw umarłym grzebanie ich umarłych, a ty idź i głoś królestwo Boże! Jeszcze inny rzekł: Panie, chcę pójść za Tobą, ale pozwól mi najpierw pożegnać się z moimi w domu! Jezus mu odpowiedział: Ktokolwiek przykłada rękę do pługa, a wstecz się ogląda, nie nadaje się do królestwa Bożego (Łk 9,57-62).

* * *

Któż z nas nie ma tego doświadczenia: czuję się ogromnie zafascynowany i pociągnięty jakimś dobrem - pojawia się pragnienie, aby uporządkować jakąś sferę swego życia, stać się kimś bardziej autentycznym, zerwać z nałogiem itd. i już jesteśmy gotowi to zrobić, ale nagle na myśl przychodzi nam: a ile to mnie będzie kosztować? Albo: tam za rogiem, czeka na mnie taka fajna przyjemność. W zasadzie nawet zdecydowaliśmy się pójść za tym dobrem, ale gdy konkretnie przychodzi co do czego wtedy... znajdujemy wymówkę. Klasycznym przykładem tej postawy odraczania w nieskończoność jest zwodzenie siebie: wiem, że powinienem zmienić to moje grzeszne postępowanie, ale... zacznę od jutra. "Jutro" przekreśla wszystko i tylko pokazuje, że oszukujemy samych siebie.

Jezus dziś mówi do Ciebie: "Pójdź za Mną!" - czyli Cię powołuje. Nie bój się! Być może wcale nie chodzi o jakieś decyzje na całe życie. Może właśnie chodzi o "Pójdź za Mną!" np. w wymiarze zmiany jakiegoś grzesznego nawyku lub zmiany nastawienia do jakiejś osoby. Lubimy wymigiwać się z bycia powoływanymi przez Jezusa, bo boimy się, że to na całe życie. Że Jezus nam zagraża, zrobi nam jakąś krzywdę. A On wie, że się boimy i dlatego proponuje nam coś niewielkiego. Zupełnie tak samo, gdy Piotra poprosił, żeby odpłynął nieco od brzegu.

Do czego dziś Jezus Cię powołuje? Jesteś na to gotowy? Naprawdę chcesz za Nim pójść? Dziś, nie jutro?

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem