porzadni-nieporzadni

Jezus począł czynić wyrzuty miastom, w których najwięcej Jego cudów się dokonało, że się nie nawróciły. Biada tobie, Korozain! Biada tobie, Betsaido! Bo gdyby w Tyrze i Sydonie działy się cuda, które u was się dokonały, już dawno w worze i w popiele by się nawróciły. Toteż powiadam wam: Tyrowi i Sydonowi lżej będzie w dzień sądu niż wam. A ty, Kafarnaum, czy aż do nieba masz być wyniesione? Aż do Otchłani zejdziesz. Bo gdyby w Sodomie działy się cuda, które się w tobie dokonały, zostałaby aż do dnia dzisiejszego. Toteż powiadam wam: Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu niż tobie (Mt 11, 20-24).

* * *
Bóg lubi wybierać na swoje narzędzia nieporządnych ludzi. Słuchając dziś historii o Mojżeszu dowiadujemy się, że stał się mordercą. I to właśnie tego człowieka Bóg wybrał na swoje narzędzie. Bóg wołany lub niewołany zawsze przychodzi. Jeśli tylko uwierzymy, że nasza nieporządność nie stanowi dla Boga żadnej przeszkody, wtedy możemy przyjąć Go w naszym życiu. Nie w porządnym, sztucznie uporządkowanym i zamiecionym, ale w tym prawdziwym. Bóg wybiera sobie na przyjaciół ludzi grzesznych, słabych i wcale nie tak bardzo odważnych. Upodobał sobie w prostych, zwykłych ludziach z ich wadami i uzależnieniami. W ostatnią niedzielę słyszeliśmy, że prorok Amos został wzięty od trzody. Piotr zaparł się swego Mistrza. Maria Magdalena była prostytutką. Szaweł mordował chrześcijan.

Ewangelia mówi dziś o miastach. Z jednej strony o tych porządnych, które nie chcą przyjąć nauki i znaków Jezusa. A z drugiej strony o Sodomie - symbolu rozpusty i zgorszenia. Okazuje się, że właśnie: "Ziemi sodomskiej lżej będzie w dzień sądu". Dlaczego? Bo porządne miasta pokładają ufność w swej porządności.

Popatrz w siebie. Porządne i nieporządne miasta są w Tobie i we mnie. W każdym z nas. Nie musisz już ukrywać swej nieporządności przed Bogiem. On nie boi się Twoich błędów i grzechów. Jest w stanie przemienić Ciebie tak samo jak przemienił Mojżesza - mordercę i wielu innych. Przez wieki przemieniał wszystkich tych, którzy, jak mówi św. Ignacy byli gotowi "całkowicie oddać się Chrystusowi Panu, aby On ukształtował ich dusze w swych dłoniach". I tego samego chce dokonać w Tobie.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem