prostota dziecka bozego
U Jezusa zebrali się faryzeusze i kilku uczonych w Piśmie, którzy przybyli z Jerozolimy. I zauważyli, że niektórzy z Jego uczniów brali posiłek nieczystymi, to znaczy nieobmytymi rękami. Faryzeusze bowiem, i w ogóle Żydzi, trzymając się tradycji starszych, nie jedzą, jeśli sobie rąk nie obmyją, rozluźniając pięść. I gdy wrócą z rynku, nie jedzą, dopóki się nie obmyją. Jest jeszcze wiele innych zwyczajów, które przejęli i których przestrzegają, jak obmywanie kubków, dzbanków, naczyń miedzianych. Zapytali Go więc faryzeusze i uczeni w Piśmie: "Dlaczego Twoi uczniowie nie postępują według tradycji starszych, lecz jedzą nieczystymi rękami?" Odpowiedział im: "Słusznie prorok Izajasz powiedział o was, obłudnikach, jak jest napisane: „Ten lud czci Mnie wargami, lecz sercem swym daleko jest ode Mnie. Ale czci Mnie na próżno, ucząc zasad podanych przez ludzi”. Uchyliliście przykazanie Boże, a trzymacie się ludzkiej tradycji, dokonujecie obmywania dzbanków i kubków. I wiele innych podobnych rzeczy czynicie". I mówił do nich: «Sprawnie uchylacie Boże przykazanie, aby swoją tradycję zachować. Mojżesz tak powiedział: „Czcij ojca swego i matkę swoją”, oraz: „Kto złorzeczy ojcu lub matce, niech śmierć poniesie”. A wy mówicie: „Jeśli ktoś powie ojcu lub matce: Korban, to znaczy darem złożonym w ofierze jest to, co miało być ode mnie wsparciem dla ciebie” – to już nie pozwalacie mu nic uczynić dla ojca ani dla matki. I znosicie słowo Boże ze względu na waszą tradycję, którą sobie przekazaliście. Wiele też innych tym podobnych rzeczy czynicie" (Mk 7, 1-13).

* * *

Faryzeusze z Jerozolimy, którzy przybywają do Jezusa, chcieli dokonać oceny Jego nauczania i stylu życia. Tworzą nieformalną komisję, przed którą stawiają Jezusa. Skupiają się przy tym na przypadłościach, na kwestiach drugorzędnych. Okazuje się bowiem, że zwyczaj mycia rąk nie pochodzi ze Starego Testamentu. Jezus stara się im zwrócić uwagę, że dodawanie do przykazań różnych nieistotnych wymogów prowadzi ostatecznie do wypaczenia nauki - zagubienia najważniejszego przesłania o miłości, miłosierdziu Boga i wzajemnym braterstwie ludzi. Bożą naukę cechuje prostota. Bo miłość jest prosta, dostępna dla każdego człowieka: zarówno wykształconego, jak i nieuczonego.

Jaką drogą wiary Ty kroczysz. Czy Twoja wiara jest prosta? Czy nie skupiasz się na różnych drobnostkach, którymi możesz zapełnić sobie głowę zapominając o najważniejszym przykazaniu prostej miłości Boga, bliźniego i siebie samego?

 

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem