Jezus powiedział do tłumów: Z kim mam porównać to pokolenie? Podobne jest do przebywających na rynku dzieci, które przymawiają swym rówieśnikom: Przygrywaliśmy wam, a nie tańczyliście; biadaliśmy, a wyście nie zawodzili. Przyszedł bowiem Jan: nie jadł ani nie pił, a oni mówią: Zły duch go opętał. Przyszedł Syn Człowieczy: je i pije. a oni mówią: Oto żarłok i pijak, przyjaciel celników i grzeszników. A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny (Mt 11,16-19).

 

* * *

Współcześni Janowi Chrzcicielowi i Jezusowi byli tak bardzo przywiązani do wizji Eliasza, który miał zapowiadać obiecanego Mesjasza, jak również do własnej wizji samego Mesjasza, że odrzucili obu.

Dobrze znana strategia: ustalamy reguły w czasie samej gry. Po co Jan tyle pości? To nie w porządku! Na pewno opętał go zły duch! Jezus? Owszem, nie pości. No tak, ale zadaje się z niewłaściwymi ludźmi! - Mamy go!

Są ludzie, którym nie dogodzimy. Jeśli odrzucono Jezusa i my będziemy odrzuceni. Czy mamy rezygnować z życia? Żadną miarą. Jezus nie zrezygnował ze swojej misji!

Ta postawa niezadowolenia jest również często naszą postawą i trzeba nam się do tego umieć przyznać.

Kto chce szuka sposobu, kto nie chce szuka powodu. Mądrość jest usprawiedliwiona przez swoje czyny: może nie taka mądrość jakiej się spodziewamy. Mądrość nie ludzka, a Boża. Taka, która po ludzku jest słaba, ma postać małego dziecka w ubogiej grocie, zwykłego, nieznanego światu młodzieńca, a w końcu Jezusa, który bezsensownie umiera na krzyżu.

Wiemy, że pójście za Jezusem to droga krzyża. Więc czasem z lęku przed cierpieniem możemy naszymi żalami i wymówkami czynionymi Bogu lub Jego prorokom oddalić decyzję o wzięciu własnego krzyża. Prośmy o odwagę szukania sposobu, by pójść za Jezusem i rezygnowaniu z różnych powodów, by tego nie uczynić.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem