uroczystosc najswietszego serca jezusa Mt 11 25 30
W owym czasie Jezus przemówił tymi słowami: "Wysławiam Cię, Ojcze, Panie nieba i ziemi, że zakryłeś te rzeczy przed mądrymi i roztropnymi, a objawiłeś je prostaczkom. Tak, Ojcze, gdyż takie było Twoje upodobanie. Wszystko przekazał Mi Ojciec mój. Nikt też nie zna Syna, tylko Ojciec, ani Ojca nikt nie zna, tylko Syn i ten, komu Syn zechce objawić. Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię. Weźcie na siebie moje jarzmo i uczcie się ode Mnie, bo jestem cichy i pokornego serca, a znajdziecie ukojenie dla dusz waszych. Albowiem słodkie jest moje jarzmo, a moje brzemię lekkie" (Mt 11, 25-30).

* * *
Potężny król Milinda powiedział do starego kapłana:
„Mówisz, że jeśli człowiek, który przez sto lat czynił wszelkie możliwe zło, poprosi przed samą śmiercią Boga o przebaczenie, zdoła się odkupić i wejdzie do nieba. Natomiast człowiek, który popełni tylko jedno wykroczenie, a nie okaże wobec Niego swej skruchy, zostanie wtrącony do piekła. Czy to sprawiedliwe? Czy to znaczy, że sto przestępstw waży mniej aniżeli jedno?” Stary kapłan odpowiedział wtedy królowi:
„Jeśli wezmę jeden kamień i rzucę go w jezioro, pójdzie na dno, czy utrzyma się na powierzchni?”
„Pójdzie na dno”, odpowiedział król.
„A jeśli wezmę sto kamieni, ułożę je na barce i popchnę je na środek jeziora, utrzymają się na powierzchni czy pójdą na dno?”
„Utrzymają się na powierzchni”.
„Czy więc sto kamieni leżących na barce jest lżejszych od jednego, samotnego kamienia?”
Król nie wiedział, co odpowiedzieć. Kapłan zaś kontynuował:
„Tak samo, królu, dzieje się z ludźmi. Człowiek, który ma wiele grzechów oprze się na Bogu, nie zostanie wtrącony w piekielną otchłań. Natomiast człowiek, który popełnił tylko jeden grzech, a nie odwoła się do miłosierdzia Bożego, będzie potępiony.”

W ostaniej chwili życia osobą, która była najbliżej serca Jezusowego był Dobry Łotr, któremu tradycja Kościoła nadała imię Dyzma (jego obraz można zobaczyć w naszej Kaplicy Matki Bożej Różańcowej w Poznaniu). Święty Łotr, pierwszy kanonizowany osobiście przez Jezusa jest dowodem na prawdziwość mocy Bożego Miłosierdzia. Ileż to razy próbujemy w swojej głowie robić rozliczenia: A może mnie wpuści do nieba, bo przecież mimo moich złych uczynków, to jednak zrobiłem coś dobrego... i tu wspominamy swoje zasługi. To nie tędy droga do nieba. Droga do nieba owiera się w Najświętszym Sercu Jezusa. Nie musimy kombinować, przeliczać, usprawiedliwiać siebie. Wystarczy, że powierzymy się Najświętszemu Sercu Jezusa. Cali, wraz ze swoimi grzechami. Jeśli je przyniesiemy Jezusowi, w Jego sercu nasze purpurowe grzechy zostaną obmyte jego krwią i staniemy się czyści. Tylko tyle i aż tyle.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem