wiedza madrosc jezus

Kiedy schodzili z góry, uczniowie zapytali Jezusa: „Czemu uczeni w Piśmie twierdzą, że najpierw musi przyjść Eliasz?” On odparł: „Eliasz istotnie przyjdzie i naprawi wszystko. Lecz powiadam wam: Eliasz już przyszedł, a nie poznali go i postąpili z nim tak, jak chcieli. Tak i Syn Człowieczy będzie od nich cierpiał”. Wtedy uczniowie zrozumieli, że mówił im o Janie Chrzcicielu (Mt 17, 10-13).

* * *

Można wiedzieć, że najpierw musi przyjść Eliasz. Okazuje się jednak, że sama wiedza choć potrzebna, to jednak nie wystarcza. Można znać teologię, a jednocześnie nie umieć spotkać Boga. Tak, jak to miało miejsce choćby z faryzeuszami. Wiedza to symbol tego, co my ludzie możemy sami z siebie zdobyć. Właśnie po wiedzę sięgnęli pierwsi rodzice: Adam i Ewa w ogrodzie Eden. Dalej wiedzę mieli budowniczy wieży Babel – wiedzieli jak budować, żeby sięgnąć nieba – po swojemu. Dziś też sięgamy nieba po swojemu: wiedza, technika, sztuczna inteligencja, internet, planowana wyprawa na Marsa… lista jest dluga. Wiedza stała się bogiem. Gdybym mówił językami ludzi i aniołów, a miłości bym nie miał, gdybym też posiadł wszelką wiedzę… a miłości bym nie miał byłbym niczym.

Sama wiedza nie wystarcza. Jezus przychodzi z wiedzą miłości by zmienić ten świat. Nie automatycznie, ale przez Ciebie, przez przemianę Twego serca. A to może się stać wtedy, gdy będziesz otwarty, by Bóg w Twoim życiu "naprawił wszystko", czyli przemienił Cię wewnętrznie na swoje podobieństwo. Wiedza jest ważna, ale jeszcze ważniejsze jest doświadczenie przemieniającej Bożej Miłości. Dziś z pomocą przychodzi nam św. Jan od Krzyża, patron dzisiejszego dnia. Swoją wiedzę zawarł w prostych zdaniach. Warto przytoczyć choćby trzy jego wypowiedzi:

Pod wieczór będą cię sądzić z miłości.

Uspokój swą duszę, odrzucając wszelkie troski i nie przejmując się niczym, a będziesz służył Bogu według Jego upodobania i znajdziesz w Nim swą radość.

Ten jest łagodny, kto umie znosić bliźnich i siebie samego.

Czyż nie takiej wiedzy, wiedzy serca i wiedzy wiary nam trzeba? Czy chcesz iść tą drogą?

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem