Pan rzekł do Mojżesza: "Zstąp na dół, bo sprzeniewierzył się lud twój, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej. Bardzo szybko zawrócili z drogi, którą im nakazałem, i utworzyli sobie posąg cielca odlanego z metalu, i oddali mu pokłon, i złożyli mu ofiary, mówiąc: „Izraelu, oto twój bóg, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej”. I jeszcze powiedział Pan do Mojżesza: "Widzę, że lud ten jest ludem o twardym karku. Pozwól Mi, aby rozpalił się gniew mój na nich. Chcę ich wyniszczyć, a ciebie uczynić wielkim ludem". Mojżesz jednak zaczął usilnie błagać Pana, Boga swego, i mówić: "Dlaczego, Panie, płonie gniew Twój przeciw ludowi Twemu, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej wielką mocą i silną ręką? Czemu to mają mówić Egipcjanie: „W złym zamiarze wyprowadził ich, chcąc ich wygubić w górach i zgładzić z powierzchni ziemi”? Odwróć zapalczywość Twego gniewu i zaniechaj zła, jakie chcesz zesłać na Twój lud. Wspomnij na Abrahama, Izaaka i Izraela, Twoje sługi, którym przysiągłeś na samego siebie, mówiąc do nich: „Uczynię potomstwo wasze tak licznym jak gwiazdy niebieskie, i całą ziemię, o której mówiłem, dam waszym potomkom i posiądą ją na wieki”". Wówczas to Pan zaniechał zła, jakie zamierzał zesłać na swój lud (Wj 32, 7-14).

* * *

Ja nie jestem taki jak ci... Izraelici. Przecież nie lepię żadnych złotych cielców! To jest absurdalne! Czy aby na pewno?! Wydaje się, że nie ma trzeciej drogi. Albo stawiasz Boga na pierwszym miejscu i pozwalasz, by On był Królem i Panem Twego życia, albo... lepisz złotego cielca i to może nawet nie jednego! Nie ma neutralnej pozycji względem Boga. Albo za Nim idziesz, albo się od Niego oddalasz. Albo Go kochasz, albo nienawidzisz.

Początek nawrócenia jest właśnie tu: w rozpoznaniu odpowiedzialności za swoje życie. W zdemaskowaniu swoich złotych cielców, które potrafimy budować bardzo szybko i w dobrej wierze! Początkiem nawrócenia jest wzięcie odpowiedzialności za siebie, za swoje wybory, decyzje i czyny tak, by mógł przez nie działać Bóg w Twoim życiu.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem