pasterz

Jezus powiedział: Ja jestem dobrym pasterzem. Dobry pasterz daje życie swoje za owce. Najemnik zaś i ten, kto nie jest pasterzem, którego owce nie są własnością, widząc nadchodzącego wilka, opuszcza owce i ucieka, a wilk je porywa i rozprasza; /najemnik ucieka/ dlatego, że jest najemnikiem i nie zależy mu na owcach. Ja jestem dobrym pasterzem i znam owce moje, a moje Mnie znają, podobnie jak Mnie zna Ojciec, a Ja znam Ojca. Życie moje oddaję za owce. Mam także inne owce, które nie są z tej owczarni. I te muszę przyprowadzić i będą słuchać głosu mego, i nastanie jedna owczarnia, jeden pasterz. Dlatego miłuje Mnie Ojciec, bo Ja życie moje oddaję, aby je /potem/ znów odzyskać. Nikt Mi go nie zabiera, lecz Ja od siebie je oddaję. Mam moc je oddać i mam moc je znów odzyskać. Taki nakaz otrzymałem od mojego Ojca (J 10,11-18).


* * *
W czasach Jezusa pasterze przestrzegali konkretnych zasad. Jedną z nich nakazywała iść za odłączoną owcą po to, aby ją zabić wykorzystując jej mięso i skórę. Czyniono tak, gdyż była złym przykładem dla stada. Poza tym uważano, że skoro raz odłączyła się od stada to może to uczynić ponownie i dalej będzie kłopotem dla pasterzy.
W tym świetle możemy zupełnie inaczej spojrzeć na Jezusa jako Dobrego Pasterza. Jego słowa i przykład ukazują, że jest Pasterzem, który nikomu nie chce robić krzywdy. Raczej sam pozwala siebie skrzywdzić w obronie owiec ze stada: życie moje oddaję za owce.
Każdy z nas ma w sobie obrazy Boga, które nie są prawdziwe. Gdy zgrzeszymy i zagubimy się jak mała owieczka wtedy zaczynamy się bać Boga. Boimy się przyjść do Niego. Boimy się, że On mógłby po nas przyjść, choć z drugiej strony tego bardzo pragniemy! Nasze wyobrażenie o Bogu kształtujemy na podstawie przykrych doświadczeń w relacjach międzyludzkich. Gdy czynimy nawet nie tyle coś złego, co np. nieakceptowalnego społecznie często słyszymy: „A widzisz? Dobrze ci tak! Po coś to robił? Po coś się w to pchał? Przecież ci mówiliśmy..."
Przyjmij dziś zaproszenie Jezusa do wiary. Do wiary w to, że jest Dobrym Pasterzem, a ty jesteś jego ukochaną owieczką. Taką za którą prawdziwie oddał swoje życie. Ta wiary niesie życie niezależnie od tego, jak bardzo się pogubiłeś, pogubiłaś. Dla Boga nie ma sytuacji bez wyjścia!

Cytat

Każda chwila może stać się maleńką furtką,
przez którą wejdzie Mesjasz.

Pewien Żydowski Filozof

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 862 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem