elzbieta

Dla Elżbiety zaś nadszedł czas rozwiązania i urodziła syna. Gdy jej sąsiedzi i krewni usłyszeli, że Pan okazał tak wielkie miłosierdzie nad nią, cieszyli się z nią razem. Ósmego dnia przyszli, aby obrzezać dziecię, i chcieli mu dać imię ojca jego, Zachariasza. Jednakże matka jego odpowiedziała: Nie, lecz ma otrzymać imię Jan. Odrzekli jej: Nie ma nikogo w twoim rodzie, kto by nosił to imię. Pytali więc znakami jego ojca, jak by go chciał nazwać. On zażądał tabliczki i napisał: Jan będzie mu na imię. I wszyscy się dziwili. A natychmiast otworzyły się jego usta, język się rozwiązał i mówił wielbiąc Boga. I padł strach na wszystkich ich sąsiadów. W całej górskiej krainie Judei rozpowiadano o tym wszystkim, co się zdarzyło. A wszyscy, którzy o tym słyszeli, brali to sobie do serca i pytali: Kimże będzie to dziecię? Bo istotnie ręka Pańska była z nim (Łk 1,57-66).

* * *

Dzisiaj widzimy jak wypełnia się Boże działanie w Elżbiecie. Z powodu cudownej ingerencji Boga poczęła w swym łonie Jana Chrzciciel. Teraz dziecię jest radością jej i jej bliskich. Elżbieta komentuje to słowami: "Tak uczynił mi Pan - mówiła - wówczas, kiedy wejrzał łaskawie i zdjął ze mnie hańbę w oczach ludzi".

Żyjemy w czasach nieustannego osądzania. Zwróćmy uwagę, że Elżbieta mówi wyraźnie o hańbie w oczach ludzi. Nie w oczach Boga. A jednak często ludzkie osądy uznajemy za Boże. Bóg nikogo nie przekreśla, na nikogo nie nakłada hańby. Robimy to tylko my - ludzie.

Może warto dziś spytać się samego siebie, czy przypadkiem nie niosę na sobie ciężaru hańby, chorego poczucia winy, nakazu bycia kimś innym lub spełniania czyichś zachcianek. Bóg przychodzi, aby zdjąć ze mnie hańbę, którą nałożyli na mnie inni lub ja sam. Przychodzi, aby uczynić mnie wolnym, a tym samym nauczyć mnie naprawdę żyć. Także w wolności od opinii innych.

Cytat

Dzisiaj, w obliczu tak wielu oznak szarego nieba, musimy dostrzec światło nadziei i dać nadzieję samym sobie. Strzec stworzenia, każdego mężczyzny i kobiety, ze spojrzeniem czułości i miłości, to otworzyć perspektywę nadziei, to otworzyć promień światła pośród wielu chmur, to przynieść ciepło nadziei!

Inauguracyjna homilia Papieża Franciszka

Artykuł na email

emailChcesz otrzymywać powiadomienie o każdym nowym artykule? Wystarczy, że założysz konto!

Możesz w każdej chwili zrezygnować z subskrypcji pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. Administratorem twoich danych jest o. Dariusz Michalski SJ. Więcej informacji dotyczących sposobu i zakresu przetwarzania twoich danych możesz uzyskać tutaj

Nie pamiętasz hasła?
Nie pamiętasz nazwy?

Gościmy

Odwiedza nas 149 gości oraz 0 użytkowników.

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem