Przyszli do Jezusa Jego Matka i bracia, lecz nie mogli dostać się do Niego z powodu tłumu. Oznajmiono Mu: Twoja Matka i bracia stoją na dworze i chcą się widzieć z Tobą. Lecz On im odpowiedział: Moją matką i moimi braćmi są ci, którzy słuchają słowa Bożego i wypełniają je (Łk 8,19-21).

 * * *

matka-i-brat

Jeśli potraktujemy dosłownie słowa Jezusa z dzisiejszej Ewangelii, to są one po prostu wezwaniem do tego, by być dla Jezusa bratem i matką. Co znaczy być dla Jezusa bratem? Tak, to prawda, że to najpierw On jest dla nas bratem, jest bratem dla mnie. Często widzę zdziwienie na twarzach ludzi, z którymi rozmawiam, gdy mówię im: "Czy wiesz, że masz brata? Ja? - pytają zdziwieni. Tak, Ty. Masz starszego brata - Jezusa Chrystusa!". Bóg umacnia nas darem miłości, która stała się konkretną osobą: Jezusem, który stał się człowiekiem i... nadal żyje. Nadal Ci towarzyszy w Twoich codziennych troskach, bólach i radościach. Ale On chce również, abyś Ty stał się dla Niego bratem. Abyś po pierwsze Jego postawił całkowicie i bezwarunkowo na pierwszym miejscu. A wtedy On przyprowadzi Cię do Waszego Ojca - do Boga Ojca i da Ci odczuć to, co najpiękniejszego: bezwarunkową miłość Boga Ojca do Ciebie.

Dzisiejsza Ewangelia jest też zaproszeniem, abyś stał się matką dla Jezusa. Te słowa możemy zrozumieć, gdy uświadomimy sobie, że Jezus i Kościół jako wspólnota wierzących w Niego to jedno i to samo. Masz stać się matką dla Kościoła to znaczy masz zatroszczyć się o Twoich braci i Twoje siostry, którzy tak jak Ty poszukują miłości. Dzisiaj Kościół potrzebuje miłości jak nigdy dotąd. Bo jest wyśmiewany, raniony, opluwany. Bo ludzie ochrzczeni przechodzą na stronę szatana i jeszcze się tym chełpią. Bo ochrzczeni publicznie przyznają się, że przyjmują sakramenty ze względu na innych, a nie ze względu na Boga. Bo młodzi ludzie depczą czystość przedmałżeńską powszechnie zamieszkując ze sobą przed ślubem. Bóg płacze nad Kościołem ranionym dziś na tyle sposobów i prosi Cię dziś, byś miał odwagę stanąć w Jego obronie jak matka dla swych dzieci. Ale nie o własnych siłach tylko umocniony braterską miłością Chrystusa, który sam umarł za Twoje winy, byś był bielszy od śniegu - uświęcony Jego męczeńską miłością do Ciebie.


--
Photo used under Creative Commons from Jackal of all trades

 

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem