W synagodze w Kafarnaum Jezus powiedział: „Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a krew moja jest prawdziwym napojem”. Wielu spośród Jego uczniów, którzy to usłyszeli mówiło: „Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?” Jezus jednak świadom tego, że uczniowie Jego na to szemrali, rzekł do nich: „To was gorszy? A gdy ujrzycie Syna Człowieczego, jak będzie wstępował tam, gdzie był przedtem? Duch daje życie; ciało na nic się nie przyda. Słowa, które Ja wam powiedziałem, są duchem i życiem. Lecz pośród was są tacy, którzy nie wierzą”. Jezus bowiem od początku wiedział, którzy to są, co nie wierzą, i kto miał Go wydać. Rzekł więc: „Oto dlaczego wam powiedziałem: Nikt nie może przyjść do Mnie, jeżeli mu to nie zostało dane przez Ojca”. Odtąd wielu uczniów Jego się wycofało i już z Nim nie chodziło. Rzekł więc Jezus do Dwunastu: „Czyż i wy chcecie odejść?” Odpowiedział Mu Szymon Piotr: „Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga” (J 6, 55.60-69).

Nasza droga do Boga składa się z dwóch ważnych elementów. Pierwszym jest wiara. Jest wielu ludzi, którzy wierzą w istnienie Boga. I na tym się zatrzymują. Drugim elementem, który dopełnia pierwszego jest poznanie Boga. Dziś widzimy Jezusa, który tłumaczy swoim uczniom, którzy w Niego uwierzyli, czym jest Jego ciało i czym jest Jego krew. Ta nauka budzi w nich sprzeciw i chęć odejścia od Jezusa. Mają inne wyobrażenia o Jezusie.

Narzędziem wiary i poznawania Jezusa na drodze duchowości ignacjańskiej jest m.in. ogólny rachunek sumienia według św. Ignacego. Składa się z pięciu punktów: dziękczynienie za otrzymane dobrodziejstwa, prośba o odwrócenie się od swoich grzechów, przyjrzenie się przestrzeni swego życia i odkrywaniu Bożego działania w nim wraz z tym jakiej odpowiedzi się udzieliło, skrucha za popełnione grzechy oraz postanowienie poprawy. To proste duchowe ćwiczenie, które trwa ok. 15 min. zwane jest też kwadransem uważności albo kwadransem szczerości. To czas poznawania działania Boga, ale to też okazja do poznawania siebie samego. Warto sięgnąć po tę formę modlitwy by konsekwentnie kroczyć drogą wiary i poznawania Boga.

Tydzień Ignacjański: więcej informacji tutaj.

+AMGD by Dariusz Michalski SJ. 2023
Wykonanie: Solmedia.pl

UWAGA! Serwis używa cookies.

Brak zmian ustawień przeglądarki oznacza zgodę.

Zrozumiałem